ceturtdiena, 2013. gada 4. jūlijs

Laikraksts: Darba devēji var gatavoties speciālistu trūkumam


Latvijā ik gadu sarūk skolēnu skaits, un valsts politika, pēc speciālistu teiktā,  neveicina demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanos. Tādējādi drīzumā darba devēji var gatavoties pamatīgam speciālistu trūkumam, ceturtdien vēsta laikraksts Diena.
Kopš 2000. gada skolēnu skaits ir sarucis par aptuveni 145 tūkstošiem. Šogad valstī mācījās 200,7 tūkstoši skolēnu, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas dati. Tādējādi mazāk ir gan 12. klašu beidzēju, gan speciālistu.

Piemēram, astoņdesmito gadu vidū dzima apmēram 40 tūkst. bērnu gadā, savukārt deviņdesmitajos gados, kad dzimstības rādītāji bija sevišķi zemi, jaundzimušo skaits gadā samazinājās līdz 20 tūkstošiem, līdz ar to tuvākajos gados pamatīgi saruks studējošo skaits, tāpat mazāks būs arī potenciālo vecāku skaits, stāsta demogrāfs Ilmārs Mežs.
Patlaban gan vērojams neliels dzimstības pieaugums, taču tas nesasniedz mirstības pieaugumu, uzsver I. Mežs.
Problēmu visvairāk izjūt lauku skolas, kurās skolēnu skaits uz vienu skolotāju ir mazāks nekā pilsētās, norāda izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Tāpēc aktuāls kļuvis jautājums par skolu ilgtspējas vērtēšanu. Piemēram, Igaunijā reģiona centrā izveido valsts ģimnāziju, bet vietējas skolas – slēdz.
Lai uzlabotu demogrāfisko situāciju, jākoncentrējas uz dažādu pakalpojumu sniegšanu, nevis pabalstu apjoma un klāsta palielināšanu, jau iepriekš pauda labklājības ministre Ilze Viņķele. Kā piemēru viņa minēja bērnu brīvpusdienas, kuras varētu nodrošināt, novirzot tām pašreizējo astoņu latu pabalstu. I. Mežs ir pārliecināts, ka lielākam atbalstam būtu jābūt tieši daudzbērnu ģimenēm.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru