otrdiena, 2013. gada 9. jūlijs

Ekonomiste skarba prognozēs par to, kas notiks pēc eiro ieviešanas


Līdz ar Latvijas pievienošanos eiro zonai valstī pieaugs spiediens uz algām un cenām, aģentūrai BNS atzina aptaujātie ekonomisti.

Ekonomiste Raita Karnīte aģentūrai BNS uzsvēra, ka uz izmaiņām līdz ar eiro ieviešanu jāraugās īstermiņā un ilgtermiņā. «Īstermiņā tiešām var būt tā, ka tūlīt pēc eiro ieviešanas  varētu būt mēģinājums pacelt, koriģēt cenas. Līdz ar to varētu palielināties inflācija,» sacīja Karnīte, piebilstot, ka inflācijas palielināšanās varētu būt īslaicīga un tas ir mazākais ļaunums, ieviešot eiro.

Viņa norādīja, ka ilgtermiņā Latvija dziļāk integrēsies Eiropas valstu struktūrās un pēc eiro ieviešanas uzskatāmāk būs redzama darba samaksas nesamērība starp Latviju un citām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Tas varētu izraisīt vēl lielāku Latvijas iedzīvotāju emigrāciju uz citām Eiropas valstīm.

«Ja šeit vispār ir vēlme atstāt kaut vienu iedzīvotāju, darba samaksu Latvijā nepieciešams izlīdzināt ar samaksu citās ES valstīs. Pēc eiro ieviešanas algas vairs nebūs jāpārrēķina un tā nevienlīdzība uzskatāmāk iezīmēsies, kas varētu veicināt iedzīvotāju masveida izbraukšanu ārpus Latvijas,» sacīja Karnīte un prognozēja - lai situāciju atrisinātu, darba devēji Latvijā būs spiesti kāpināt algas, tādējādi sekmējot inflācijas kāpumu. Tāpat, viņasprāt, līdz ar Latvijas iestāšanos eiro zonā, uzskatāmāk iezīmēsies sociālā nevienlīdzība valstī, ko risināt būs visgrūtāk.

Karnīte arī uzskata, ka līdz ar eiro ieviešanu Briseles ziņā būs aizvien vairāk lēmumu, kurus līdz šim Latvija izlēma uz vietas.

Ekonomiste atzina, ka eiro stiprās puses pagaidām ir vien teorētiskas un atkarīgas no tā, kā Latvija pratīs izmantot iespējas un kāds būs tās ekonomiskais stāvoklis.

Karnīte uzsvēra, ka ir būtiski, lai Latvijā līdz ar eiro ieviešanu notiktu attīstība - ieplūstu cilvēki un nauda. «Ja būs stagnācija, ja likumi mainīsies tik bieži, kā tas notiek patlaban, ja paši šeit negribēsim investēt, neraugoties uz vienoto valūtu, attīstības nebūs,» sacīja ekonomiste.

Viņa piebilda, ka līdz ar Latvijas pievienošanos eiro zonai, cilvēkiem atrisināsies valūtas konvertācijas jautājumi, būs vienkāršāk ceļot.

Savukārt ekonomists Uldis Osis aģentūrai BNS prognozēja, ka līdz ar eiro ieviešanu nekas būtiski valsts iedzīvotāju ekonomiskajā situācijā nemainīsies. Viņš piebilda, ka līdz ar eiro ieviešanu varētu pieaugt inflācija, taču to radīs ne tik daudz pati pāreja uz eiro, kā tas, ka radīsies nepieciešamība paaugstināt iedzīvotāju darba algas.

«Līdz ar eiro ieviešanu aktualizējas veiksmes stāsti. Cilvēkiem psiholoģiski rodas sajūta, ka ekonomiskais stāvoklis valstī uzlabojas, līdz ar to rodas vēlme palielināt algas,» sacīja Osis, piebilstot - pieredze rāda, ka līdzīgos gadījumos aktivizējas arodbiedrības, kuras prasa paaugstināt algas, kuru nesamērīgais kāpums bija viens no iemesliem 2008.gada krīzei.

Viņš norādīja, ka iedzīvotāju ieguvumi, pārejot uz eiro, būs tas, ka mazāk enerģijas aizņems valūtas maiņa - latus vairs nevajadzēs konvertēt uz eiro, būs vieglāk ceļot.

Osis atzina, ka nav īsti tādu lietu, ko Latvija varētu darīt, lai izmantotu eiro stiprās puses, jo valsts pamatā jau visu ir izdarījusi, cieši piesaistot latu eiro, kā arī ievērojot monetārās politikas pasākumu kopumu.

Ekonomists uzskata, ka līdz ar eiro ieviešanu, Latvijai būs grūtāk ievērot fiskālo disciplīnu, jo, mēģinot pietuvoties ES dalībvalstu vidējam ekonomikas un labklājības līmenim, stingrus fiskālās disciplīnas priekšnoteikumus ir grūti pilnībā izpildīt - pretējā gadījumā zūd valsts iespējas nodrošināt ekonomisko izaugsmi.

Jau vēstīts, ka Eiropas Savienības Ekonomisko un finanšu jautājumu (ECOFIN) padomes sanāksmē otrdien Eiropas Savienības finanšu ministri pieņēma galīgo lēmumu par Latvijas uzaicināšanu eiro zonā. Latvija eiro ieviesīs no 2014.gada.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru