ceturtdiena, 2013. gada 20. jūnijs

Kafijas cenas ripo lejā, bet ne Latvijā


Pasaulē kafijas cenas sarūk, pašu mājās akcīzes dēļ strauju cenu kritumu gan neparedz.
Arabikas kafijas cenas pēdējo 12 mēnešu laikā samazinājās par 18,74%, bet maijā kafijas cena nokritās par 1%. Savukārt jūlija piegāžu arabica kafijas pupiņu cena Ņujorkas preču biržā samazinājusies līdz 1,28 ASV dolāru atzīmei par mārciņu, kas ir zemākais līmenis kopš 2009. gada rudens. Eksperti uzskata, ka kafijas cenas samazinās lielā mērā tāpēc, ka globālais kafijas piedāvājums pārsniedz pieprasījumu.
Pērnā gada labā raža Brazīlijā piesātināja kafijas tirgu, kā rezultātā cenas nonāca zem spiediena. Šogad Brazīlijas kafijas ražotāji jau sāka vākt jaunu kafijas ražu, lai gan iepriekšēja gada kafijas krājumi vēl nav pārdoti. Tas, pēc ekspertu domām, nozīmē, ka vismaz pāris mēnešus kafijas cenas vēl ies uz leju. Dažos gadījumos kafijas eksportētāji samazina ražošanu un eksportu, jo cenas padara viņiem kafijas tirdzniecību nerentablu. Piemēram, zemo cenu dēļ samazinājās kafijas eksports no Indijas. Kad šo procesu dēļ pasaules kafijas piedāvājums būtiski saruks, kafijas cenas atkal sāks pieaugt.
Latvijā tuvākajā laikā mazumtirdzniecībā kafijas cenu straujš samazinājums nav paredzams. Melnā kafija ģenerāldirektors Mārtiņš Čakste skaidro, ka viens no iemesliem salīdzinoši augstajai kafijas cenai ir akcīzes nodoklis, kas ir viens lats uz kilogramu, un PVN likme. «Par to daudz strīdu bijuši. Vismaz vietējiem ražotājiem tas nāktu par labu, ka PVN likme būtu samazināta, tad arī iedzīvotāju maciņiem būtu vieglāk. Tā ir nevienlīdzība šobrīd Latvijā. Piemēram, Zviedrijā akcīzes nodokļa kafijai nav vispār, savukārt PVN likme ir pazemināta. Vācijā ir akcīzes nodoklis, bet PVN likme ir 7%. Citās ES valstīs vai nu akcīzes nodoklis kafijai nav vispār, vai PVN likme ir pazemināta,» skaidro M. Čakste.

SAISTĪTIE RAKSTI1 komentārs: