ceturtdiena, 2013. gada 20. jūnijs

Ekonomists Ošlejs: ja Latvija būtu piedrukājusi naudu, mums būtu bijusi daudz mazāka krīze


«Tā ir taisnība, ka visvieglākais veids, kā izrisināt krīzi, ir piedrukāt naudu. Jājautā, kāpēc Latvija neizvēlējās naudas piedrukāšanas veidu, lai beigtu savu krīzi un nepieļautu, ka krīze aiziet tik dziļi, kā tā aizgāja,» norādījis ekonomists un uzņēmējs Jānis Ošlejs.
«Domāju, ka, ja Latvija būtu piedrukājusi naudu, mums būtu bijusi daudz mazāka krīze, un atbilde uz šo jautājumu droši vien ir tāda, ka mūsu kreditoriem (es domāju, piemēram, mūsu ārvalstu banku kreditorus) tas nebūtu bijis tik izdevīgi, tāpēc viņi to nepieļāva. Arī eirozonas gadījumā ir līdzīga situācija, jo visi zina, ka krīzi var pārvarēt, piedrukājot naudu, bet tas nav tik izdevīgi tām valstīm, kas ir Eiropas centrā un ir sekmīgas,» intervijā laikrakstam Neatkarīgā sacījis ekonomists.

«Pirmām kārtām tādām kā Vācija, jo tās būtu zaudētājas kā dienvidu valstu kreditores. Baidos, ka šī politika netiks iedarbināta, ja jau tā nav iedarbināta līdz šim. Vācijas kancleres Angelas Merkeles izteikumi ir vērsti vairāk uz to, ka netiks pieļauta naudas dāvināšana vai drukāšana Dienvideiropai, kas būtu nepieciešama izejai no krīzes, un tas mani dara ļoti bažīgu par eirozonas kopējo tālāko nākotni,» paudis J. Ošlejs.
Jautāts, cik Latvijai izmaksās eiro ieviešana, viņš atbildējis: «Latvijas Banka izdevumus lēš uz 500 miljoniem latu. Papildus tam mēs uzņemsimies saistības palīdzēt glābt valstis, kas iekļuvušas ekonomiskās grūtībās. Latvija ir nostabilizējusi savu ekonomiku, citas valstis nav, un tas nozīmē, ka Latvijai, iespējams, būs jāaizņemas nauda, lai aizdotu citām valstīm. Tie var būt miljardi.»
Runājot par 500 miljonu izdošanu naudas nomaiņai, ekonomists norādījis: «Domāju, ka tas ir ārkārtīgi neprātīgi, jo 500 miljonus būtu iespējams iztērēt labāk, uzlabojot infrastruktūru, salabojot ceļus, uzbūvējot rūpniecības parkus, lai cilvēkiem būtu darbs. Manuprāt, Latvijā būtu ļoti daudz vietas, kur iztērēt 500 miljonus ar daudz lielāku efektivitāti.
Pirmām kārtām tieši rūpniecības attīstībā. Panākot, ka Latvijā reāli pieaug nodarbinātība. Esmu pārliecināts, ka ar to varētu radīt 50 tūkstošus jaunu darba vietu. Grūti pamatot, kāpēc iztērēt milzu summas, ieviešot eiro papīrīšus, no kuriem labums ir nezināms vai, visticamāk, tā nav vispār.»

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru