otrdiena, 2013. gada 21. maijs

Lielākais izaicinājums - atgriezt darbā «bezcerīgos»Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir atgriezt darbā «bezcerīgos», kas ir ap 30% no visiem bezdarbniekiem, otrdien norādīja Labklājības ministrijas un Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) amatpersonas.
No šiem 30 procentiem, kuriem ir grūti atgriezties darba tirgū, plānots izveidot 39 bezdarbnieku profilus.

«70% no mūsu klientiem, kas reģistrēti kā bezdarbnieki, būtiski nodarbinātības atbalsts nav nepieciešams, lai atgrieztos darba tirgū. Ko tad darīt ar tiem 30%? (..) Lai identificētu problēmas, (..) mēs plānojam ieviest profilēšanas metodi - analizēsim informāciju un risku cilvēkam kļūt par ilgstošu bezdarbnieku,» ieceri skaidroja NVA direktore Inese Kalvāne.

Statistika liecina, ka pašlaik pēc bezdarbniekiem finansētām apmācībām darbā iekārtojas 34%. Lai gan Pasaules Banka ir norādījusi, ka naudu varētu izmantot efektīvāk, Labklājības ministrijā uzskata, ka tas ir ļoti labs rādītājs.

«Tas nav pārsteigums, jo arī vidējais Eiropas rādītājs nepārsniedz vienu trešdaļu. Lai palielinātu rādītāju, protams, derētu orientēties uz tām personām, kas noteikti atradīs darbu. Bet NVA lielākais izaicinājums atgriezt darbā bezcerīgos, tādēļ rādītājs viena trešdaļa ir ļoti labs, jo netiek izvēlēti tie, kuri noteikti atrastu darbu,» norādīja LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Prioritārās nozares, kur būs darba roku pieprasījums, ir apstrādes rūpniecība, transports un loģistika, tūrisms, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

«Prioritātes nosaka nevis ierēdņi, bet darba devēji, kuri skaidri definē, kādas īstermiņā un ilgtermiņa profesijas būs nepieciešamas,» uzsvēra LM pārstāve.

Latvijā oficiāli reģistrējušies 107 tūkstoši ekonomisko aktīvo iedzīvotāju kā bezdarbnieki.

Izveidoties bezdarbnieka portrets liecina, ka pašlaik bez darba ir 55,7% sieviešu, 41,2% ir ilgstošie bezdarbnieki, 50% ir ar zemu izglītības līmeni, 10,3% bezdarbnieku ir jaunieši vecumā no 15 - 25 gadiem (68% jauniešu bezdarbnieku ir zems izglītības līmenis un nav profesijas), 37,7% ir 50 gadi un vairāk, bet 70% nesaņem bezdarbnieka pabalstu.

Kā lielu izaicinājumu Jaunzeme nosauca par 50 gadiem vecāku cilvēku pieņemšanu darbā.

«Gribu cerēt, ka esam uzrunājuši arī darba devējus – 50 plus ir realitāte, tas nav mīts, nevaram gaidīt, ka var nodarboties tikai ar jauniešiem, ir jāsāk strādāt arī ar personām 50 plus, tas ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, kas mūs sagaida,» sacīja Jaunzeme.

Valdība otrdien skatīja Labklājības ministrijas informatīvo ziņojumu par darba tirgus īstermiņa prognozēm 2013.gadam un bezdarbnieku un darba meklētāju prioritārajiem apmācību virzieniem.

Labklājības ministrijai sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju līdz 2014.gada 10.janvārim sāks izmēģinājumprojekts, lai pārbaudītu iespējamo turpmāko sadarbības modeli bezdarbnieku sagatavošanai darba tirgum.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru