pirmdiena, 2013. gada 29. aprīlis

Uzņēmēji domās, kā atgūt izdevumus par eiro ieviešanuUzņēmēji domās, kā kompensēt izdevumus pēc tam, kad līdzekļi tiks iztērēti, veicot visus nepieciešamos pasākumus pārejai uz eiro, secina grāmatvedības sistēmas «Tildes Jumis» eksperti, kas ir pētījuši iespējamos scenārijus pēc eiro ieviešanas 2014. gada 1. Janvārī.
Kā norāda «Tildes Jumis» pārstāve Iveta Zeltiņa, īpaši lieli izdevumi saistībā ar pāreju uz eiro būs mazumtirdzniecībā un banku sektorā strādājošajiem.

«Tildes Jumis» eksperti atzīst: kaut arī lielajiem uzņēmumiem būs daudz lielāki izdevumi, šiem uzņēmumiem ir uzkrājumi, kurus var ieguldīt šāda veida neparedzētos izdevumos, bet daudziem tā sauktajiem mazajiem uzņēmumiem valūtas maiņas periods finansiālā ziņā var izrādīties ļoti smags.

«Ir jāsaprot, ka īpaši reģionos strādājošajiem mazajiem uzņēmumiem katrs lats, kas papildus jāizdod, ir reāls apgrūtinājums. Šādiem uzņēmumiem – mazajiem veikaliem, kioskiem – gada apgrozījums nereti nepārsniedz 10 tūkstošus latu. Tāpēc, ja viņiem būs jāiegādājas jauns kases aparāts vai vairākas reizes jāpārprogrammē esošais aparāts, kā arī jānolīgst papildu darbinieki uz brīdi, kad pircēji varēs norēķināties divās valūtās, jo līdz ar to pieaugs naudas daudzums un darba apjoms, uzņēmēji būs spiesti domāt par šo izdevumu atgūšanu. Jā, ņemot vērā aktivitātes, kuras šobrīd valsts ir paredzējusi, tirgotāji uzreiz nepaaugstinās cenas. Taču viņi to būs spiesti darīt pēc kāda laika, jo jebkuri izdevumi ir jākompensē. Valsts iestādēm no valsts budžeta ir piešķirti 500 524 lati grāmatvedības sistēmu pielāgošanai eiro, bet uzņēmējiem vienīgā iespēja segt šos izdevumus būs, tos nopelnot,» komentē «Tildes Jumis» pārstāve Ilze Lapiņa.

Kā secinājuši mazumtirdzniecībā strādājošie lielie uzņēmumi, pāreja uz eiro tiem var izmaksāt no 100 000 līdz 150 000 latu. Savukārt mazajiem tirgotājiem izdevumi var sasniegt vairākus tūkstošus latu, kas, ņemot vērā ieņēmumus, proporcionāli ir identiski lielo mazumtirdzniecības uzņēmumu izdevumiem.

Jau tagad valsts uzraudzības iestādes ir paziņojušas, ka pārejas laikā no latiem uz eiro ir plānojušas daudz intensīvāk kontrolēt cenas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

«Tildes Jumis» eksperti uzskata, ka valsts institūcijām ir vairāk jāpievēršas nevis sodīšanai, bet – atbalsta sniegšanai uzņēmējiem.

«Ar valsts paredzēto kampaņu «Godīgs eiro ieviesējs» un brīdinājumiem par pastiprinātu kontroli uzņēmējiem tiek uzspiests aizdomu zīmogs, neiedziļinoties uzņēmēju reālajā situācijā. Ir skaidrs, ka līdz ar eiro ieviešanu cilvēkiem psiholoģiski jau tā visas cenas šķitīs augstākas un tirgotājiem nebūs nekādas vēlmes šīs cenas vēl paaugstināt. Tirgotāji būs godīgi, taču viņiem būs jādomā, kā atgūt šos izdevumus,» norāda Lapiņa.

Eksperti uzskata, ka valsts kontrolējošajām institūcijām eiro ieviešanas periodā jābūt pēc iespējas pretimnākošām un jāmēģina izprast uzņēmēju problēmas un iedziļināties tajās. Līdzīgi, kā tas joprojām notiek Igaunijā, kur valsts institūcijas ir maksimāli atbalstījušas un atbalsta uzņēmējus.

«Igaunijas kolēģi stāsta, ka joprojām mēdz atklāt pa kādam mazajam uzņēmējam, kurš vēl nav ieviesis visas nepieciešamās izmaiņas sakarā ar eiro ieviešanu. Un? Igauņi pasmejas, un viss. Neviens netiek sodīts un kārts pie lielā zvana. Jau tā stresa pilnajā un sarežģītajā periodā nevajag radīt uzņēmējiem un sev papildu stresu,» pārliecināta ir Lapiņa.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru