trešdiena, 2013. gada 17. aprīlis

Kādas sekas būs apdrošināšanas kompānijas «Balva» darbības apturēšanai?


Risku apdrošināšanas kompānijas «Balva», kuras darbību uz laiku ir apturējusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), reputācija ir būtiski iedragāta, un tās atgūšana būs laikietilpīga, aģentūrai BNS atzina aptaujātie apdrošinātāji.
Apdrošināšanas kompānijas «Balta» finanšu direktors Uldis Dzintars aģentūrai BNS sacīja, ka attiecībā uz «Balvu» galvenie iespējamie attīstības scenāriji ir, ka apdrošināšanas kompānija atjaunos darbību vai arī to pārtrauks, taču klientu uzticība kompānijai būs cietusi. «Abos gadījumos būs cietusi klientu uzticamība, kas apdrošināšanas industrijā ir būtiskākais, jo apdrošinātājs sola atlīdzināt atlīdzību zaudējumus, ja iestājas apdrošināšanas gadījums. No šāda viedokļa skatoties, daļa no «Balvas» esošajiem klientiem izdarīs izvēli par labu citiem apdrošinātājiem,» viņš pastāstīja.

Dzintars arī minēja, ka pašlaik Latvijas apdrošināšanas tirgus ir mazākais Baltijā, bet tirgus dalībnieku skaits ir lielākais – 11 risku apdrošināšanas sabiedrības un to filiāles. «Tirgus ir pārsātināts, un tā konsolidācija – dalībnieku skaita samazināšana – ir pamatotākais tirgus attīstības scenārijs. Vai gadījums ar «Balvu» būs solis šajā virzienā, to rādīs laiks,» norādīja Dzintars.

Tāpat viņš atzina, ka «Balvas» darbības apturēšana noteikti ietekmēs citus tirgus dalībniekus, proti, arī laikā, kad būs apturēta «Balvas» darbība, klienti turpinās apdrošināties un meklēt uzticamu partneri. »«Balta», kā vienmēr, domā par esošo un potenciālo klientu ērtībām un vieglu pakalpojumu pieejamību, tāpēc esam izstrādājuši speciālus cenošanas risinājumus, kas būs pieejami arī tiem klientiem, kuri plānoja sadarboties ar «Balvu», bet diemžēl pašreizējā situācijā tas nav iespējams,» klāstīja Dzintars.

Uz jautājumu, vai «Balva» varētu būtiski zaudēt pozīcijas tirgū un cik viegli/grūti tai būs atgūt pozīcijas pēc darbības atjaunošanas, Dzintars atbildēja, ka tas būs atkarīgs no vairākiem faktoriem. «Viens no tiem ir apdrošinātāja darbības apturēšanas ilgums, tāpēc noteikti jāņem vērā uzņēmuma uzticamības apdraudējums, kas var atstāt iespaidu uz pozīcijas zaudēšanu tirgū. Otrs faktors ir rīcība, kā uzņēmuma akcionāri un vadība ar saviem paziņojumiem veicinās uzticamības atgūšanu. Tāpat būs svarīgi, cik veiksmīga būs uzņēmuma FKTK konstatēto trūkumu novēršana,» viņš pavēstīja.

«If  P&C Insurance AS» («If») valdes locekle Dace Ivaska aģentūrai BNS sacīja – lai arī apdrošināšanas sabiedrības «Balva» licences apturēšana ir saistīta ar darbību citā Eiropas Savienības (ES) valstī un tiešā veidā tās darbību Latvijā neietekmē, ir atbalstāma FKTK rīcība apturēt kompānijai visu apdrošinātāja licenču darbību līdz trūkumu novēršanai, jo tādējādi patērētāji tiek pasargāti no iespējamiem zaudējumiem, kas varētu rasties apdrošinātājam, paplašinot darbību citviet un nespējot izpildīt konkrētu prasību kopumu.

«Cik būtisks būs «Balvas» pozīciju zaudējums tirgū, noteiks tas, cik ilgu laiku būs apturētas apdrošinātāja licences,» paskaidroja Ivaska un piebilda, ka «Balvas» pārstāvju paustā vēlme mēneša laikā novērst konstatētos trūkumus ir pietiekami ilgs laiks un, visticamāk, ietekmēs apdrošinātāja tirgus daļas visos produktos, īpaši OCTA segmentā.

Viņa arī uzsvēra, ka pēdējos gados ir pierādījies, ka patērētāju reakcija ir sensitīva kaut vai tikai uz baumām par finanšu pakalpojumu sniedzēju problēmām, nemaz nerunājot par reālu problēmu esamību. «Tāpēc viennozīmīgi var apgalvot, ka uzņēmuma reputācija ir būtiski iedragāta un tās atgūšana būs laikietilpīga,» atzina «If» valdes locekle.

Savukārt «Seesam Insurance AS» Latvijas filiāles Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktors Armands Šterns aģentūrai BNS norādīja, ka tas, vai un kā «Balvas» licenču apturēšana ietekmēs Latvijas apdrošināšanas tirgu, lielā mērā būs atkarīgs no tā, cik ātri «Balvai» tiks atjaunota darboties spēja pilnā apmērā.

«Apdrošināšanas tirgū cīņa par klientu notiek vienmēr. Protams, jebkura dalībnieka izstāšanās no tirgus, pat ja tā ir tikai uz laiku, ļaus citiem dalībniekiem pretendēt uz šo tirgus daļu. Bet, kā jau minēju iepriekš, tas lielā mērā ir atkarīgs no laika, cik ātri «Balva» spēs atrisināt problēmas un izpildīt FKTK izvirzītās prasības,» pastāstīja Šterns.

Viņš arī uzsvēra, ka apdrošināšana ir uzticības bizness un ikviens šajā tirgū strādājošs uzņēmums savu reputāciju veido ilgus gadus, bet to var zaudēt vienā dienā.

«Baltijas Apdrošināšanas nama» valdes loceklis Uģis Ieviņš aģentūrai BNS sacīja – ņemot vērā, ka FKTK ir apturējusi «Balvas» darbību uz laiku, nevis izbeigusi pavisam, pašlaik ir pāragri spriest par šā notikuma ietekmi uz apdrošināšanas tirgu, jo pašlaik nav zināms, cik ilgu laiku prasīs pieļauto nepilnību un trūkumu novēršana.

«Tomēr ir skaidrs, ka katra diena, kad apdrošināšanas sabiedrība nespēj slēgt apdrošināšanas līgumus, veicina klientu aizplūšanu, īpaši apdrošināšanas veidos, kuros polises klienti iegādājas pēdējā brīdī, – KASKO, OCTA u.c.,» paskaidroja Ieviņš.

Savukārt «Gjensidige Baltic» Pārdošanas daļas vadītāja Ināra Meija aģentūrai BNS pastāstīja, ka «Balvas» darbības apturēšana noteikti negatīvi ietekmēs kompānijas tēlu sabiedrībā.

«Apdrošināšanas sabiedrībām ir jāveicina un jānodrošina klientu uzticība, taču, ja kompānijas darbība tiks atjaunota, to atgūt būs ļoti grūti. Līdz ar to ir pieļaujams, ka notiks izmaiņas arī OCTA un KASKO tirgus daļās un noteikti arī citos apdrošināšanas veidos,» viņa norādīja.

«Ergo» valdes locekle Baltijā Ingrīda Ķirse aģentūrai BNS sacīja, ka «Balva» jau daudzus gadus ir viens no lielākajiem tirgus dalībniekiem OCTA segmentā un tādēļ FKTK lēmums vistiešākajā veidā viesīs izmaiņas tieši šajā tirgus nišā.

«Var prognozēt, ka apdrošinātāja licences darbības apturēšana pat uz laiku negatīvi ietekmēs apdrošināšanas sabiedrības darbību kopumā un, ņemot vērā sīvo konkurenci apdrošināšanas segmentā un produkta specifiku, nozīmēs tirgus daļu pārdali par labu citiem tirgus dalībniekiem,» teica Ķirse.

Viņa gan atzina, ka pašlaik ir grūti prognozēt, kāds būs «Balvas» tirgus daļas kritums. «Tas [tirgus daļas samazinājums] būs atkarīgs no daudz un dažādiem faktoriem, piemēram, licences apturēšanas ilguma un uzņēmuma darbības, cenu politikas pēc darbības atjaunošanas un citu apdrošināšanas tirgus dalībnieku aktivitātēm,» paskaidroja Ķirse.

Vienlaikus Latvijas Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācijas valdes priekšsēdētājs Agris Auce aģentūrai BNS pavēstīja, ka «Balvas» licences apturēšana nerada tūlītējus draudus jau spēkā esošajiem līgumiem, par kuriem «Balva» turpina pildīt saistības, taču esošajiem kompānijas klientiem un sabiedrībai kopumā var rasties bažas, ka licences apturēšanai var sekot arī nopietnāki uzņēmuma darbības traucējumi. «Tomēr uzskatām, ka pagaidām nav tādu ziņu vai impulsu, lai šis scenārijs būtu ticamākais,» viņš piebilda.

Auce arī atzina, ka 2012.gada beigās «Balvā» ir ienākuši jauni akcionāri – kāda Lielbritānijas investīciju kompānija – un tas rada pamatu cerībām, ka akcionāriem ir bijusi pietiekama informācija par «Balvas» finansiālo situāciju un akcionāri ir un būs gatavi veikt nepieciešamos ieguldījumus kompānijas darbības turpināšanai, ja tādi būs vajadzīgi.

«Neizpratni rada apstāklis, ka Lielbritānijas profesionālajos medijos ziņa, ka «Balvai» ar FKTK lēmumu ir aizliegts parakstīt apdrošināšanas riskus Lielbritānijā, ir parādījusies jau pagājušajā nedēļā – tas ir daudz ātrāk nekā pie mums Latvijā,» sacīja Auce.

Viņš minēja, ka Lielbritānijas apdrošināšanas tirgū «Balva» ir liels dalībnieks tiesu izpildītāju profesionālās atbildības apdrošināšanā, kur «Balva», pēc pēdējiem datiem, ir sasniegusi 9% tirgus daļu.

Jau vēstīts, ka Finanšu un kapitāla komisija (FKTK) otrdien paziņoja, ka līdz trūkumu novēršanai ir apturējusi visu «Balvai» izsniegto licenču darbību. «Balva» turpinās pildīt visus noslēgtos līgumus ar esošajiem klientiem, taču tai ir aizliegts noslēgt jaunus apdrošināšanas līgumus, palielināt apdrošināšanas summas un pagarināt apdrošināšanas līgumus. Tiklīdz «Balva» būs novērsusi identificētos trūkumus, FKTK lems par ierobežojumu atcelšanu. Atbilstoši likumam apdrošināšanas sabiedrībai identificētie trūkumi jānovērš sešu mēnešu laikā.

Savukārt «Balvas» pārstāvji aģentūrai BNS pastāstīja, ka licenču darbība uz laiku ir apturēta saistībā ar atklātajiem trūkumiem apdrošinātāja darbībā Lielbritānijā un šos trūkumus «Balva» vēlas novērst mēneša laikā.

Līdz šim «Balva» klientiem piedāvāja OCTA, KASKO, īpašumu, veselības un ceļojumu apdrošināšanu. «Balva» 2012.gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 1,38 miljonu latu zaudējumiem, kas ir par 28,8% mazāk nekā 2011.gadā. Bruto apdrošināšanas prēmijās «Balva» 2012.gadā parakstīja kopumā 13,288 miljonus latu, kas ir par 61,3% vairāk nekā 2011.gadā, savukārt bruto atlīdzībās kompānija izmaksāja 6,387 miljonus latu, kas ir pieaugums par 11,7%.

SAISTĪTIE RAKSTI2 komentāri:

  1. Vai jums ir nepieciešams finanšu palīdzību, vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu vai personas aizdevumu.? Piesakies šeit dienu Vai jūsu uzņēmums, uzņēmumu vai nozares nepieciešama finansiāla palīdzība? Vai jums ir nepieciešams finansējums, lai sāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams finansējums, lai paplašinātu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams personas aizdevumu? sazinieties ar mums pa e-pastu: am.credito@blumail.org

    AtbildētDzēst
  2. Vai jums ir nepieciešams aizdevums? Ja jā! Sazinieties ar Ocean Finance un Mortgages Limited ® par mazu un lielu aizdevumu summu. Mēs izsniedzam aizdevumu ar 2% procentu likmi. Sazinieties ar mums šodien pa e-pastu oceanfinance459@gmail.com Mēs arī sniedzam no. £ 5,000 mārciņas līdz 100 miljoniem mārciņu privātpersonām un uzņēmumiem, kredīts ir pieejams visiem neatkarīgi no valsts piederības.

    AtbildētDzēst