pirmdiena, 2013. gada 25. marts

Medvedevs: Kiprā turpinās jau nozagtā zagšanaParādu krīzes māktajai Kiprai piešķirtais starptautiskais aizdevums, kura ietvaros paredzēta banku rekonstrukcija, kā arī nodeva noguldījumiem virs 100 tūkstošiem eiro, saniknojis Krieviju.
Kaimiņvalsts premjers Dmitrijs Medvedevs aizdevumu nosaucis par zagšanu. «Manā ieskatā [Kiprā] turpinās jau nozagtā zagšana,» D. Medvedeva sacīto Krievijas ministru sanāksmes laikā citē aģentūra Reuters. D. Medvedevs arī uzsvēris, ka Krievija sāks rūpīgu aizdevuma un tā seku izpēti. «Mums būs jāizvērtē tas, kā šis stāsts izvērtīsies nākotnē un kādas būs tā sekas starptautiskajai finanšu un monetārajai sistēmai, tostarp arī mūsu interesēm,» sacījis Krievijas premjers.

Iepriekš Krievijas premjers atzina, ka Kipras finanšu iestādes izmantojot liels daudzums kaimiņvalsts valsts struktūru, jo sala esot ērta jurisdikcija. Krievijas premjers iepriekš arī atzina, ka viņam nav saprotams, kāpēc kaimiņvalsts konti parādu krīzes skartajā valstī ir nobloķēti, jo šīs naudas izcelsmes avots esot acīmredzams, un finanšu līdzekļi ir visur uzrādīti. Iepriekš starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s tika aplēsusi, ka Krievija Kiprā varētu zaudēt aptuveni 19 miljardus ASV dolāru. Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins Kipras starptautiskā aizdevuma ietvaros paredzēto nodevu noguldījumiem aizvadītajā nedēļā nosauca par negodīgu, neprofesionālu un bīstamu.
Tikmēr Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss brīdinājis, ka Krievija varētu asi reaģēt uz Kipras aizdevumu. «Es nezinu, kāda būs krievu reakcija, bet tā var būt patiešām asa,» sarunā ar radiostaciju Europe1 sacījis L. Fabiuss. Francijas ministrs uzsvēra, ka noslēgtais aizdevuma līgums ļauj izvairīties no ekonomikas katastrofas, tomēr tajā pašā laikā valsts iedzīvotājiem sola smagas dienas.
Db.lv jau vēstīja, ka eirozonas finanšu ministri vienojušies Kiprai piešķirt starptautisko aizdevumu desmit miljardu eiro apmērā, lai neļautu sagrūt salas banku sistēmai un valsts paliktu eirozonā. Panāktās vienošanās ietvaros paredzēta salas banku rekonstrukcija, kā arī nodevas piemērošana noguldījumiem, kas pārsniedz 100 tūkstošus eiro. Nodevas apmērs plašākai publikai patlaban nav zināms.
Izskanējis, ka, piemēram, Bank of Cyprus noguldījumiem virs 100 tūkstošiem eiro, tiks piemērota nodeva 30% apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru