pirmdiena, 2013. gada 25. marts

Latvijas mājražotājiem būs jārēķinās ar limitu910 Latvijas mājražotājiem būs jārēķinās ar limitu tam, cik izejvielas tie nedēļā varēs pārstrādāt.
Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātajā noteikumu projektā paredzēts noteikt konkrētus izejvielu apjomus, cik daudz mājražotājs varēs pārstrādāt nedēļas laikā. Šobrīd tas nav definēts un daļa ražotāju uzskata, ka tas nav vajadzīgs.
Noteikumu projekts, kas nodots apspriešanai lauksaimniekiem liecina – mājražotājs nedēļas laikā nedrīkstēs pārstrādāt ne vairāk kā 500 kg piena, 50 kg zivju, 30 kg ogu, 250 kg gaļas, 500 olas, 50 kg miltu un putraimu. Noteikumos arī noteiktas citas prasības, kas jāievēro mājražotājiem, kā arī izplatīšanas veidi. Dokuments tapis, jo līdz šim nav vienotas pieejas un izpratnes par mājas apstākļos ražotās produkcijas ražošanu un izplatīšanu kā starp ražotājiem, tā uzraugošajām institūcijām. Lūgumu izstrādāt skaidrojošus noteikumus par iespējām realizēt mājas apstākļos ražotos produktus izteikušas vairākas organizācijas - Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, Latvijas lauku sieviešu apvienība, biedrība Pārtikas amatnieki, kā arī individuāli ražotāji. Šobrīd noteikumu projekts nodots apspriešanai lauksaimnieku organizācijām.
Daļa uzņēmēju par ieceri regulēt mājražotāju pārstrādātos apjomus nav priecīgi. SIA EkoMako dibinātāja Linda Sīlīte domā, ka noteikt konkrētus izejvielu apjomus mājražotājiem ir nevajadzīgs solis. «Tam nav būtiskas nozīmes, jo PVD apseko gan lielos uzņēmumus, gan arī mājražotājus. Arī prasības ir tādas pašas kā lieliem, tā maziem. Gribētos dzirdēt argumentus, kāpēc šādas prasības tiek izstrādātas. Un kas notiks, ja nedēļā maiznieks varēs saražot nevis 50, bet 60 kg maizes?» jautā Linda Sīlīte.
Arī SIA Kunturi vadītājs Jurģis Krastiņš ir neizpratnē, kāpēc šādus noteikumus paredzēts ieviest. «Šie noteikumi var sagraut virkni nelielu uzņēmumu, tai skaitā SIA Kunturi,» skaidro J. Krastiņš. Viņš šo noteikumu tapšanu saredz kā lielražotāju un lieltirgotāju lobētu pasākumu ar mērķi daļēji sagraut labas pārtikas ražotājus, kādi pa lielākai daļai Latvijā ir mājražotāji. Proti, pircēji arvien vairāk izvēlas kvalitatīvāku preci un tā kā šādai pārtikai ir lielākas ražošanas izmaksas un tikai dažu dienu realizācijas termiņi, tāda neinteresē lielos spēlētājus.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru