trešdiena, 2013. gada 27. marts

Kipra pieliek «pārcilvēciskas» pūles, lai atjaunotu banku darbībuParādu krīzes plosītā Kipra pieliekot «pārcilvēciskas» pūles, lai nodrošinātu to, ka valsts bankas ceturtdien spēs atsākt darbu, pavēstījusi Kipras Centrālā banka.
Bankas Kiprā ir slēgtas jau ilgāk par nedēļu, kas saistīts ar bažām, ka pēc starptautiskā aizdevuma saņemšanas no kredītiestādēm aizplūdīs ievērojams daudzums kapitāla. Kipras Centrālā banka norāda, ka būs jāpieliek lielas pūles, lai atjaunotu sabiedrības uzticēšanos kredītiestādēm.

Pēc banku atvēršanas paredzēts noteikt nedēļas limitu naudas izņemšanai no tām, vēsta BBC. Tomēr pagaidām nav zināms, cik liels šis limits tiks noteikts, kā arī cik ilgi tas būs spēkā. Paredzēts, ka par naudas plūsmas kontroli Kipras varasiestādes vienosies līdz ceturtdienai. Tikmēr Kipras finanšu ministrs Mihails Saris norādījis, ka ierobežojumi palīdzēs izvairīties no ievērojamas kapitāla aizplūšanas un «pēc relatīvi īsa laika perioda» tiks atcelti. «Es domāju, ka katra dienu, kamēr bankas ir slēgtas, rada papildus nedrošību un sarežģījumus, tāpēc mēs vēlamies darīt visu, kas mūsu spēkos, lai mūsu nospraustie mērķi būtu sasniedzami,» klāstījis M. Saris.
Tikmēr no ieņemamā amata atkāpies Kipras lielākās bankas – Bank of Cyprus priekšsēdētājs Antreis Artemiss (Antreas Artemis). Bank of Cyprus vadītāja atkāpšanās tiek saistīta ar protestu pret valsts plāniem finanšu iestādei pievienot citas lielas Kipras bankas – Laiki Bank - «labo» daļu, kā arī pārdot tās struktūrvienības Grieķijā, par kurām A. Artemiss neesot bijis informēts.
Otrdien Kipras galvaspilsētas Nikosijas ielās pulcējās desmitiem tūkstošu cilvēku, lai protestētu pret starptautisko aizdevumu. Demonstrācijās piedalījās vidusskolu skolēni, kā arī banku darbinieki, kas pieprasīja Kipras Centrālās bankas vadītāja atkāpšanos, izkliedzot saukļus «rokas nost no Kipras» un «kauns».
Db.lv jau vēstīja, ka panāktā vienošanās paredz, ka tiks slēgta viena no Kipras lielākajām bankām - Laiki Bank. Banka tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» daļā. «Labā» daļa tiks pievienota Kipras lielākajai bankai - Bank of Cyprus.
Izskanējis, ka noguldītājiem Kiprā, kuru depozīti pārsniedz 100 tūkstošus eiro varētu nākties samierināties ar to samazinājumu līdz pat 40%. Savukārt noguldījumiem, kas nepārsniedz 100 tūkstošus eiro, nodeva netiks piemērota, pavēstījis Kipras finanšu ministrs Mihalis Saris.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru