ceturtdiena, 2013. gada 28. marts

Ivanāns: Latvijā ir manas mājas, NHL vairs neatgriezīšosPēc sešpadsmit pavadītiem gadiem Amerikā aizvadītajā vasarā uz savām mājām atbrauca Raitis Ivanāns. Spēlējot Ziemeļamerikā, Raitis katru vasaru brauca uz Latviju, bet kopš pērnā gada Rīga ir kļuvusi par viņa pastāvīgo dzīves vietu. Divu gadu līgumu ar Rīgas «Dinamo» hokejists parakstīja pērnā gada 22. maijā. Pirmā sezona KHL aizvadīta un tā nav tāda, kādu vēlējās pats uzbrucējs, taču Ivanānam līgā ir citi (savi) uzdevumi.

Pēc aizvadītās sezonas, kad «Dinamo» lika noprast, ka Sanda Ozoliņa palikšana nav kluba prioritāšu sarakstā, uz Rīgu tika aicināts Ivanāns. Darbu Rīgā viņam atrada aģents Dmitrijs Jerjomins. Skaidrs, ka Ivanāns un Ozo nav gluži viens un tas pats, taču klubam bija nepieciešama prece, ar kuras palīdzību uz arēnu atvilināt līdzjutējus. Zvaigznes statuss Raitim nebija, bet pieraksts pasaules labākajā hokeja līgā gan. Zinot viņa pamatnodarbošanos laukumā, vismaz «pīķene» Rīgas klubam bija rokā.

Par Ivanānu interese bija arī Amerikā, bet uzbrucējs izvelējās drošāko variantu, jo atgriešanās NHL bija maz ticama. Līgums ar Kalgari «Flames» bija beidzies, bet AHL un KHL svaru kausi nav salīdzināmi, īpaši tad, ja runa ir par atalgojumu. Maza piebilde – par Ivanāna pievienošanos «Dinamo» tika runāts krietni pirms maija un šeit arī atklājas viens no neoficiālajiem iemesliem, kādēļ hokejists pērn nepiedalījās pasaules čempionātā.

«Jāsaka tā, ka visgrūtākais KHL ir šie tālie ceļojumi, piemēram, uz Habarovsku. Tas pēc pirmās sezonas KHL palicis visvairāk atmiņā. Var teikt, ka tas nogurdināja gan morāli, gan fiziski,»saka Raitis.

«Šeit bija redzams labs hokejs un līgā ir meistarīgi spēlētāji. Nav spēka spēles, nav amerikāņu un kanādiešu hokejs, KHL tas ir tomēr mīkstāks. Sākumā dīvaini likās, ka, piemēram, pēc spēka paņēmiena vai tad, kad kādam «iešauju», man neatbild un spēle turpinās tālāk,» no spēlētāja sacīta var saprast, ka viņš pieradis pie pretreakcijas no pretspēlētāja.

Ivanānam diezgan bēdīgi beidzās kautiņš 2010. gada oktobrī, kad uz NHL ledus viņu nolika Stīvs Makintairs. Sezona tika izlaista, bet nākamajā viņš aizvadīja 28 spēles, tiesa gan, no tām NHL tikai vienu. Principā šajā kautiņā arī aizvērās durvis uz NHL. Atveseļošanās process bija garš, jo smadzeņu satricinājumam nekādas rehabilitācijas nav, vari atpūsties un gaidīt mirkli, kad paliks tikai labāk. Lai arī spēlētājs tagad saka, ka ar veselību viss ir kārtībā, tomēr varēja manīt, ka uzbrucējs vairs nedomāja tikai par pretinieka ielikšanu bortā, bet pirmkārt parūpējās par savu vārtu priekšas attīrīšanu.

«Jā, kauties tikai nedaudz sanāca šosezon, bet jāpilda tās funkcijas, ko treneris liek. Jāpalīdz komandai ar savu spēli tā, kā man tas ir iespējams. Kautiņš ar Makintairu? Nekādas sekas šosezon vairs nejutu, tas jau ir pagājis etaps.»

«Neteikšu, ka man bija grūti pielāgoties Eiropas hokejam, bet tiesāšana bija nedaudz citādāka nekā Ziemeļamerikā. Dažreiz par sīkumiem tiec noraidīts, bet es jau redzēju, ka tiesneši laukumā nepārtraukti «mani meklē» vairāk kā citus,» piebilst spēlētājs.

Hokejistam par pirmo sezonu atzinīgus vārdus sarunā ar šo rindu autoru velta «Dinamo» ģenerālmenedžeris Juris Opuļskis.

«Raitis spēlē ar 200 procentiem. Tas, ka viņš ir cita ampluā spēlētājs, tas ir skaidrs, bet cepuri nost Raita priekšā. Liels paldies par to, ko viņš izdarīja un par viņu varu teikt tikai labus vārdus. Jā, neiemeta, bet viņam bija citi uzdevumi, toties uz ledus pilnībā atdevās spēlei,» uzsver GM, kamēr Raitis ir nedaudz citās domās.

«Statistikas ziņā šī sezona nav tāda, kādu gribētos, bet ceturtajā maiņā nav tas vieglākais veids, kā sakrāt punktus. Cik liels ir tas spēles laiks, tik ir. Bet kopumā nekādā gadījumā nenožēloju pievienošanos «Dinamo». Bija ļoti patīkami spēlēt savu līdzjutēju priekšā, pavadīt laiku ar ģimeni un saviem draugiem, kuri bija apkārt.»

Vai «policists» varētu atgriezties NHL? «Nav man tas vecums vairs. Man ir jau 34, tuvojos 35 gadiem un domāju, kamēr var, jāspēlē. Nav man vairs 20 gadi. Neesmu domājis par to, kur vēl gribētu uzspēlēt, man patīk būt Latvijā, šeit ir manas mājas un NHL ir vairs neatgriezīšos.»

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru