trešdiena, 2013. gada 27. marts

Degvielas cenas tuvākajās dienās varētu nedaudz sarukt, pēc tam atkal augšotTuvākajās dienās degvielas cenas varētu vēl nedaudz samazināties, paredz eksperti, uzsverot, ka naftas cenu kritums pagaidām nav pilnībā atspoguļojies degvielas mazumtirdzniecības cenās Latvijā. Tomēr pēc tam tās atkal kāpšot.
Jau kopš februāra vidus naftas cena Brent Crude piedzīvo kritumu, cenai samazinoties no 119 ASV dolāriem par barelu līdz nepilniem 107 dolāriem par barelu šīs nedēļas sākumā. Tātad kritums mērāms aptuveni 10% apmērā, saka Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs, piebilstot, ka Latvijas patērētājam svarīgāka naftas cenas dinamika eiro izteiksmē, kas gan nav bijusi tik ļoti labvēlīga – kritums no aptuveni 89 eiro par barelu līdz 83 eiro par barelu.

Pēdējo divu nedēļu kritums skaidrojams galvenokārt ar neskaidrībām par Kipras nākotni, stāsta eksperts. Pirmdien, līdzko kļuva zināms, kā tiks risinātas Kipras bankās samilzušās problēmas, tirgi kļuva mazliet optimistiskāki un tika novērots cenas pieaugums riskanto aktīvu klasē, tajā skaitā arī naftas cenās.
Tomēr G. Belēvičs norāda, ka naftas cenu kritums nav pilnībā atspoguļojies degvielas mazumtirdzniecības cenās Latvijā. 95E benzīna un dīzeļdegvielas cenas pēdējā mēneša laikā samazinājušās vidēji par 2 santīmiem. Vēsturiski degvielas uzpildes stacijās cenas ir sekojušas naftas cenām pasaules tirgū ar nobīdi, tāpēc pastāv cerības tuvākajās dienās ieraudzīt vēl mazliet zemākas degvielas cenas. Tomēr, ņemot vērā, ka naftas tirgū kritums ir apstājies un ir izveidojusies neliela cenas korekcija, visticamāk, degvielas cenas mazumtirdzniecības tīklos tuvākajā laikā stabili saglabāsies pašreizējā līmenī.
Lai arī ir iespējamas īstermiņa svārstības, šogad kopumā naftas cena dolāros būs nedaudz zemāka kā pērn, paredz Swedbank ekonomiste Kristilla Skrūzkalne. Taču ņemot vērā sagaidāmu eiro kursa pavājināšanos pret dolāru, naftas cenas eiro izteiksmē šogad būs lielā mērā stabilas.
Tiesa gan, stabils pieprasījuma pieaugums saistīts ar to, ka attīstības valstīs turpinās augšupeja, Ķīna, kas ir otrs lielākais naftas produktu patērētājs, uzrāda ekonomikas atveseļošanās pazīmes, savukārt pasaules lielākā ekonomika - ASV - sāk uzrādīt arvien pozitīvākus tautsaimniecības datus, uzskata G. Belēvičs.
Piedāvājuma pusē Irānas naftas embargo un nemieri tuvajos austrumos, kā arī piegāžu problēmas no Jemenas, Sudānas un Sīrijas, negatīvi ietekmē piedāvājumu, uzsver Nordea pārstāvis. Papildus tam Ziemeļu jūras naftas platformas ir novecojušas un tām arvien biežāk nepieciešami remontdarbi, kas negatīvi ietekmē naftas piegādes.
Ņemot vērā šos faktorus un to, ka eirozonas krīze vēl nav aiz muguras, pārredzamā termiņā degvielas cenai vajadzētu saglabāties stabilai vai mazliet pieaugt, uzskata eksperts.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru