piektdiena, 2013. gada 1. februāris

Tikt pie ātrā kredīta vairs tik viegli nevarēsŠā gada laikā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) apņēmies iedarbināt jaunu sistēmu, kas ciešāk kontrolēs ātro kredītu izsniegšanu, proti, paredzēts, ka ātro kredītu izsniedzējiem obligāti būs jāveic klienta maksātspējas izvērtēšana.

Tā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja PTAC direktore Baiba Vītoliņa, piebilstot, ka centram jauno prasību labprātīgas neievērošanas gadījumā ir tiesības komersantam atņemt darbības licenci.
Vītoliņa pieminēja divas galvenās ātro kredītu izsniedzēju tirgus problēmas. Viena no tām - ātro kredītu biznesā netiek pienācīgi izvērtēta kredītņēmēja maksātspēja. «Tur netiek ņemti vērā cilvēku ienākumi un izdevumi, kas mūsu skatījumā ir maksātspējas izvērtēšanas ābece, maksātspējas vērtēšana nav kredītvēstures apskate,» sacīja Vītoliņa.

Viņa skaidro, ka tas ir būtiksi jaunu cilvēku vidū, kuri tikko sasnieguši 18 gadu vecumu. «Viņi sēž skolas solā, bet viņiem nav nekādi ienākumi. Šādiem bērniem izsniegti ļoti daudz kredīti,» sacīja PTAC direktore.
Ņemot vērā šādu situāciju, PTAC šogad nolēmis izstrādāt jaunu sistēmu, kas paredzēs, ka komersantam būs nepieciešams veikt klientu maksātspējas izvērtēšanu, turklāt, ja komersants šo sistēmu labprātīgi neievēros, centram ir tiesības noņemt uzņēmumam darbības licenci.
Kā otru problēmu ātro kredītu biznesā Vītoliņa uzsvēra reklāmēšanās praksi. «Mūsu skatījumā daudzas no reklāmām ir tādas, kas veicina bezatbildīgu aizdošanu. Tās, kurās ir jāpaņem kredīts, lai saņemtu kādu dāvanu,» sacīja Vītoliņa.
Viņa arī skaidroja, ka šādu reklāmu rezultātā nereti ir radies iespaids, ka šie kredīti visi ir bezmaksas, jo  faktiski, pēc PTAC direktores teiktā, tiek reklamēti tikai pirmie bezmaksas kredīti. Reklāma par citiem kredītiem gadrīz nav. «Tas mūsu skatījumā ļoti kaitē patērētāju informētībai par šo pakalpojumu, kurš īstenībā ir ļoti, ļoti, ļoti dārgs. Procentu likmes ir neticamas,» sacīja Vītoliņa.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru