trešdiena, 2013. gada 27. februāris

Par pārtiku ģimenes Latvijā maksā vairāk nekā kaimiņvalstīsPārtikas grozs četru cilvēku ģimenei Latvijā mēnesī izmaksā par 14% vairāk nekā Lietuvā un par pieciem procentiem vairāk nekā Igaunijā, secināts «Swedbank» Baltijas valstu Privātpersonu finanšu institūtu veiktajā pārtikas cenu pētījumā.
Pārtikas grozs jeb optimālais pārtikas daudzums četru cilvēku ģimenei Lietuvā mēnesī izmaksā 196 latu (Ls), Igaunijā - 214 Ls un Latvijā - 224 Ls.

Ņemot vērā vidējās algas atšķirības katrā valstī, ģimene ar diviem strādājošiem pārtikas izdevumiem Latvijā tērē aptuveni trešo daļu algas, kamēr Igaunijā - tikai piekto daļu.

«Šāds pētījums Baltijas mērogā veikts pirmo reizi, tam ierosmi devusi pārtikas izdevumu nozīmīgā loma mājsaimniecību budžetā. «Eurostat» dati liecina, ka izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem Baltijas valstīs pārsniedz 20% mājsaimniecību tēriņos. Tā ir nozīmīga izdevumu daļa, kas ģimenei liek rūpīgi sekot līdzi šiem tēriņiem un izdevumus sabalansēt ar ienākumiem,» skaidro «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktore Latvijā Adriāna Kauliņa.

Vairāk nekā trešo daļu no Baltijas valstu mājsaimniecību pārtikas groza izmaksām veido gaļas un zivju produkti. Šo pārtikas produktu grupa četru cilvēku ģimenei Igaunijā ik mēnesi izmaksā 85 Ls (40% no pārtikas groza kopējām izmaksām), Latvijā - 77 Ls (34%) un Lietuvā - 69 Ls (35%). Visaugstākās svaigas gaļas un zivju cenas ir Igaunijā, piemēram, vidējā cūkgaļas cena Igaunijas veikalos ir 3,45 Ls, kamēr Latvijā tā ir 3,17 Ls un Lietuvā - 2,67 Ls par vienu kilogramu.

Otra izdevumos apjomīgākā pārtikas produktu grupa ir maize un graudaugi. Tā pati ģimene Igaunijā šiem pārtikas produktiem tērētu 32 Ls (15% no pārtikas groza kopējām izmaksām), kamēr Lietuvā - 34 Ls (17%), bet Latvijā - 37 Ls (16%).

Teju visi produkti šajā pārtikas grupā - rupjmaize, makaroni, rīsi, auzu pārslas, griķi, manna, milti - visdārgākie ir Latvijā, izņemot baltmaizi, par ko visvairāk maksā ģimenes Lietuvā - 1,27 latus kilogramā (Ls/kg). Salīdzinājumam - 1,13 Ls/kg Latvijā un 0,92 Ls/kg Igaunijā).

Arī par piena produktiem, dārzeņiem un taukvielām Latvijā dzīvojoša četru cilvēku ģimene maksā visvairāk. Savukārt pārtikas grozā iekļauto augļu izmaksas Latvijā un Igaunijā ir praktiski vienādas - 25 Ls mēnesī, Lietuvā - 22 Ls mēnesī.

Ietaupīt izdevumus pārtikai, nemazinot tās uzturvērtību, iespējams, izvēloties īpašo piedāvājumu produktus veikalos. Kaut arī pārtikas groza izmaksas Latvijā ir visaugstākās, vienlaikus Latvijas patērētājiem ir vislielākās iespējas ietaupīt, izmantojot atlaides un īpašos piedāvājumus - ietaupījums līdz pat 14% (31 Ls) no pārtikas groza izmaksām. Lietuvā šādi ietaupījumi sasniegtu astoņus procentus (16 Ls) no pārtikas budžeta, savukārt Igaunijā - ne vairāk kā trīs procentus (6 Ls).

Ņemot vērā atlaižu sniegto ietaupījumu, par dārgāko kļūst Igaunijas pārtikas grozs. Proti, Igaunijā izmaksas kristos līdz 208 Ls, kamēr Latvijā tās būtu vēl par septiņiem procentiem zemākas, t.i., 193 Ls mēnesī. Lietuva saglabā stabilu lētākā pārtikas groza pozīciju - 180 Ls mēnesī.

«Pētījuma rezultāti apliecina, ka pārtikas precēm piedāvātās atlaides var ievērojami samazināt mājsaimniecību budžeta izdevumus», norāda Kauliņa, piebilstot: «Vienlīdz liela nozīme izdevumu samazināšanā ir atbildīgai un prasmīgai saimniekošanai, izvairoties no neapēstās pārtikas nonākšanas atkritumos. Ēdienkartes un pirkumu plānošana, iepirkšanās pēc saraksta - šie ir lietderīgi ieradumi, kas neļaus nopirkt neko lieku.»

Cenu pētījuma mērķis bija salīdzināt izdevumus pārtikai ģimenei Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, izveidojot vienotu pārtikas grozu un apsekojot cenas pārtikas grozā iekļautajiem produktiem.

Pētījuma ietvaros definētais pārtikas grozs ir veidots, pamatojoties uz Igaunijas Uzturzinātņu asociācijas un Zviedrijas Nacionālā pārtikas dienesta normatīvajām metodēm, nodrošina nepieciešamās uzturvielas un atbilst Baltijas valstu iedzīvotāju ēšanas paradumiem.

Datus par pārtikas grozā iekļauto produktu cenām 2013.gada janvārī apkopoja tirgus pētījumu kompānija «Nielsen», fiksējot produktu pamatcenas un īpašo piedāvājumu cenas Baltijas valstu galvaspilsētu lielveikalos, kas nodrošina lielāko mazumtirdzniecības apgrozījumu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru