piektdiena, 2013. gada 8. februāris

Inflācija tuvojas nulleiTurpinot samaiznāties cenu izaugsmes tempiem, Latvijas ekonomika aizvien vairāk sāk stūrēt deflācijas virzienā, proti, janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi gada inflācija ir sarukusi apmēram par procentpunktu līdz 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām 2013. gada janvārī, salīdzinot ar 2012.gada janvāri, bija cenu kāpumam pārtikai, kā arī cenu kritumam sakaru pakalpojumiem, apģērbam un apaviem.

Pārtikas preces un bezalkoholiskie dzērieni sadārdzinājās vidēji par 2,9%. Visvairāk cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem (+13,9%), svaigai gaļai (+5,6%), olām (+28,1%), augļiem (+9,6%), zivīm un zivju izstrādājumiem (+2,5%), savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams desām un žāvējumiem (-1,2%), sieram (‑2,7%), cukuram (-3,7%). Telekomunikāciju ierīcēm cenas samazinājās par 14,4% un telekomunikāciju pakalpojumiem – par 6,5%. Apģērbam cenas samazinājās vidēji par 2,7%, savukārt apaviem – par 3,5%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu pieaugumi bija vērojami siltumenerģijai (+3,7%), mājokļa īres maksai (+8,2%), citiem mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem (+3,7%), tabakas izstrādājumiem (+2,0%), savukārt lētākas kļuva automašīnas (-5,6%).
2013.gada janvārī, salīdzinot ar 2012.gada decembri, patēriņa cenas samazinājās par 0,2%. Precēm vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem – nemainījās. Vidējā cenu līmeņa samazināšanās janvārī, salīdzinot ar decembri, ir netipiska. Atšķirībā no citiem gadiem, šoreiz janvārī nav ieviesti jauni patēriņa nodokļi vai paaugstināti administratīvi regulētie tarifi, kas tradicionāli ir noteikuši cenu kāpumu gada sākumā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru