ceturtdiena, 2013. gada 7. februāris

Aplokšņu un minimālo algu saņēmēju situācija pensijas vecumā būšot katastrofaAplokšņu algu un minimālo algu saņēmēju situācija pensijas vecumā būs katastrofa, šodien žurnālistiem atzina «Swedbank» Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs.
Pēc viņa teiktā, ir liela iespēja, ka pensija no pirmā un otrā pensiju līmeņa varētu pat nesasniegt 50% no darba algas, taču sevišķi liela problēma mazais pensijas apmērs būs tiem iedzīvotājiem, kas patlaban par ienākumiem nemaksā nodokļus un kas maksā nodokļus no minimālās darba algas.

Lai palielinātu ienākumus pensijas vecumā, iedzīvotāji aicināti krāt privātās pensijas, ieguldot pensiju trešajā līmenī. Patlaban pensiju trešajā līmenī krāj 207 501 cilvēks, no tiem 13 224 pievienojušies pensiju trešajam līmenim pērn.

Švarcs atzīmēja, ka pensiju trešais līmenis jau strādā, proti, 2012.gadā no tā izmaksāti 8,6 miljoni latu. Kopējie pensiju trešā līmeņa aktīvi sasniedz 142,4 miljonus latu, pērn tie auguši par 22,9 miljoniem latu.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati liecina, ka no visiem pensionāriem patlaban 75% saņem pensiju līdz 200 latiem, 23% saņem pensiju robežās no 200 latiem līdz 500 latiem, bet tikai 1,6% saņem vairāk nekā 500 latus.

Lai palīdzētu izprast situāciju vecumdienās cilvēkiem ar mazu pensiju, «Swedbank» no šodienas mēneša garumā īstenos «Pensiju eksperimentu», kura laikā ar ienākumiem vietām mainīsies pensionāre un strādājošs jaunietis.

Ceļu laboratorijā strādājošais Jānis Jākobs mēnesi dzīvos ar 180 latiem, kamēr pensionāre Skaidrīte Kralliša mēnesi tērēs 400 latus.

Jānis atzina, ka no šiem 180 latiem aptuveni 100 latus nāksies samaksāt par komunālajiem maksājumiem, 30 lati tiks tērēti sabiedriskajam transportam, jo uz eksperimenta laiku nāksies atteikties no automašīnas, bet citiem izdevumiem paliks 50 lati.

Krallišas kundze atzina, ka viņai ir žēl jaunieša, kuram būs jāiztiek ar šādiem ienākumiem, taču viņa mierināja: «Ja es esmu dzīva 20 gadus, tad viņš arī izdzīvos.» Pensionāre atzina, ka viņa ar saviem ienākumiem «nevis dzīvo, bet izdzīvo». Pēc dāmas teiktā, kopš uzzinājusi par piedalīšanos eksperimentā, viņa nevarēja vairs naktīs gulēt, domājot par to, kā tērēt papildu ienākumus.

Savukārt Jānis iesaistīšanos šajā eksperimentā vērtē kā personisku izaicinājumu. Viņš cer iegūt lietderīgus padomus no cilvēkiem, kas sekos līdzi šī eksperimenta norisei.

Eksperimenta gaitai var sekot līdzi abu tā dalībnieku tvitera kontos un vietnē «nopietnapensija.lv», ik nedēļu plānots publicēt arī videomateriālus par abu pieredzi.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru