ceturtdiena, 2013. gada 3. janvāris

Sociologs: referendums par dalību eirozonā ir ļoti riskants«Man šķiet, ka lēnām un pamazām, bet atbalsts eiro kāps. Un tas lielā mērā būs saistīts ar tām informācijas plūsmām, kas būs sabiedrībā,» intervijā laikrakstam Diena sacījis sociologs, tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
«Mēs zinām, ka sabiedrisko domu tomēr ļoti ietekmē tas, kas notiek publiskajā telpā. Savukārt to, kas notiek publiskajā telpā, ļoti ietekmē elites viedoklis. Eiro jautājumā elite vēl aizvien ir sašķelta. Mēs redzam, ka ir arī sabiedrībā pazīstami cilvēki, autoritātes, ekonomisti, kuri ir pret eiro un to ļoti pamatīgi argumentē. Tajā pašā laikā mēs redzam, un vismaz man rodas iespaids, ka eiro nometnē tomēr sāk veidoties sava veida kritiskā masa, kas pārsvar šos eiro pretiniekus,» viņš skaidrojis laikrakstam.
Uz norādi, ka 18% atbalsts eiro nav daudz, un jautājumu, vai ir iespējams, ka pusgadā eiro atbalstītāju skaits pārsniegs pusi sabiedrības, A. Kaktiņš atbildējis: «18% – tas ir ļoti maz. Diemžēl, cik tālu mūsu rīcībā ir aptauju dati – kopš 2003. gada –,  nekad eiro ieviešanu nav atbalstījuši vairāk nekā 50%. Vislielākais atbalsts eiro bija 2005. gadā, kad 35% bija par eiro ieviešanu, bet 37% – pret. Tas ir augstākais atbalsts.»
Jautāts, vai atbalsts Eiropas Savienībai un eiro ļoti atšķiras, sociologs skaidrojis: «Ja skatāmies referendumu par iestāšanos Eiropas Savienībā, tur bija pārliecinošs par. Vienlaikus tajā pašā laikā veiktās aptaujas liecināja, ka lielākā daļa cilvēku bija pret eiro ieviešanu. Arī ja skatāmies iedzīvotāju attieksmi pret Eiropas Savienību, tad arī šeit iedzīvotāju attieksme vienmēr ir bijusi ļoti eiroskeptiska. Mēs nevaram teikt, ka vairākums būtu pret Eiropas Savienību, ka vairākums vēlētos izstāties. Bet vienlaikus mēs ne tuvu nevaram runāt par eirosajūsmu vai eiroentuziasmu. Tradicionāli aptuveni ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju aptaujās parasti neatbalsta Latvijas dalību Eiropas Savienībā, aptuveni ceturtā daļa atbalsta, bet aptuveni 44% pašlaik uzskata, ka Eiropas Savienība ir ne laba, ne slikta lieta, kā ir, tā ir. Sabiedrība ne tuvu neuzskata, ka Eiropas Savienība un eiro ir viens un tas pats. Tomēr domāju, ka, ja savukārt šiem 44% svārstīgo Eiropas Savienības atbalstītāju liktu izšķirties par vai pret eiro, vairums tomēr būtu par. Jo centrālais arguments vairumam, visticamāk, būtu tāds pats, kā par iestāju Eiropas Savienībā – bet kādas citas alternatīvas mums ir?»
«Neskatoties uz to, referendums par dalību eirozonā ir ļoti riskants. Elitei tā gadījumā būtu jāmobilizē ļoti lieli resursi, lai tik neilgā laikā pārliecinātu sabiedrības vairumu par eiro nepieciešamību, turklāt pat tad pozitīvs rezultāts – kaut teorētiski iespējams – būtu grūti sasniedzams,» uzsvēris A. Kaktiņš.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru