ceturtdiena, 2013. gada 10. janvāris

Prognozē, ka šogad pārtikas cenas pieaugs straujāk


«Swedbank» vecākā ekonomiste Lija Strašuna prognozē, ka šogad pārtikas cenas pieaugs nedaudz straujāk, savukārt transporta un mājokļu pakalpojumu cenas nedaudz lēnāk nekā pagājušajā gadā.

Komentārā par patēriņa cenu izmaiņām pagājušajā gadā ekonomiste norāda, ka gads beidzās bez pārsteigumiem patēriņa cenu ziņā, lai gan pērnā gada otrajā pusē cenu kāpums kopumā ir bijis lēnāks, nekā prognozēts gada sākumā.

Apskatoties galvenās mājsaimniecību tēriņu pozīcijas, Straušuna secina, ka pārtikas cenu kāpums 2012.gadā (2,3%) būtiski palēninājies salīdzinājumā ar 2011.gadu (8,4%), arī transporta cenas kāpušās lēnāk (3,1% pret 7,8% 2011.gadā). Mājokļa pakalpojumu cenu kāpums ir bremzējies mazāk - līdz 6,8% (7.6% 2011.gadā).

Šogad kopumā tiek prognozēts ļoti mērens patēriņa cenu kāpums, kas būs tuvu 2%. To noteiks gan izejvielu cenu attīstība pasaulē, kur nav gaidāmi strauji kāpumi (naftas cenai iespējams pat neliels kritums), gan arī vājš vietējais spiediens uz cenām, kas gan varētu nedaudz pieaugt gada otrajā pusē.

Šāds mērens cenu kāpums kopā ar paredzamo ienākumu pieaugumu nozīmē, ka iedzīvotāju pirktspēja kopumā turpinās uzlaboties. Tomēr ekonomiste norāda, ka algu kāpums prognozējams tikai daļai strādājošo, arī pensijas vēl netiks indeksētas un visi bezdarbnieki tomēr nevarēs atrast darbu. Līdz ar to šogad pirktspējas kāpumu varētu izjust lielāka daļa iedzīvotāju, bet ne visi.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru