ceturtdiena, 2013. gada 10. janvāris

Patēriņa cenu dinamika labvēlīga Latvijas kļūšanai par eirozonas dalībvalsti


 Patēriņa cenu dinamika ir labvēlīga Latvijas kļūšanai par eirozonas dalībvalsti, norāda Finanšu ministrijas (FM) speciālisti.
 Patēriņa cenas vidēji 2012.gadā, salīdzinot ar 2011.gadu, jeb Māstrihtas kritērijs inflācijai, pieauga par 2,3%, kas atbilst FM prognozēm par 2012.gadu.

Jau no 2012.gada septembra Latvijas inflācijas rādītājs noslīdējis zem Māstrihtas kritērija atsauces vērtības, un tiek prognozēts, ka patēriņa cenas turpinās atbilst kritērijam arī 2013.gadā.

Jau šā gada pavasarī Latvija tiks novērtēta pēc Māstrihtas kritērijiem, veicot pēdējos nepieciešamos formālos soļus virzienā uz iestāšanos eirozonā, norāda FM.

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) savā tvitera kontā vērtē, ka arī inflācija pērn bija zema. «Lielākais kāpums - siltums, dabasgāze, degviela, dārzeņi, augļi,» raksta ministrs. Šogad varētu būt līdzīgi, prognozē Vilks.

Noslēdzoties 2012.gadam, patēriņa cenas decembrī palika nemainīgas, un 2012.gadā kopumā cenas augušas par 1,6%.

Būtiskākās cenu izmaiņas 2012.gadā skārušas kārtējos izdevumus mājokļa uzturēšanai, jo pārsvarā cenas ir kāpušas komunālajiem maksājumiem, kas piesaistīti energoresursu izcenojumam pasaules biržās. Gāzei un siltumenerģijai gada laikā cenas ir kāpušas par attiecīgi 12% un 14,6%.

Vēl salīdzinoši nesen viena no populārākajām tēmām bija cenu izmaiņas degvielai, sevišķi laikā, kad autotransporta degvielas cenas paaugstinājās virs lata robežas. Degvielas cenas, kas ikdienā redzamas uzpildes stacijās, uz notikumiem pasaules biržās reaģē samērā strauji un gada laikā cenas bijušas ļoti svārstīgas, tomēr gada nogalē atkal stabilizējušās un, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, pieaugušas vairs tikai par 4,5%. Savukārt mehānisms, kā veidojas gāzes un siltumenerģijas cenas, ir būtiski atšķirīgs - gan cenu kāpumi, gan kritumi notiek pakāpeniski, un tas nozīmē, ka cenu kritums, kas jau ir noticis degvielai, siltumenerģijas un gāzes tarifiem vēl tikai sekos šā gada pirmajā ceturksnī.

Gada laikā lētāki ir kļuvuši apģērbi un apavi - vidēji par 2%, sadzīves preču cenas samazinājās par 1,2%, bet telekomunikāciju pakalpojumiem cenas samazinājās par 6,8%, kas norāda uz konkurences saasināšanos šajos tirgus segmentos.

Pārtikas cenas 2012.gadā pieauga vidēji par 3,5%, kur būtiskākie cenu pieaugumi ir novērojami augļiem, dārzeņiem un kartupeļiem, kā arī olām, bet lielākie cenu samazinājumi pienam, cukuram un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru