ceturtdiena, 2013. gada 24. janvāris

Noraida ideju par Valsts prezidenta un ST tiesnešu atklātu ievēlēšanuSaeimas deputāti šodien, skatot pirmajā lasījumā, noraidīja grozījumus Satversmē, kas paredzēja atklāti ievēlēt gan Valsts prezidentu, gan Satversmes tiesas tiesnešus.
Šie amati ir vienīgie, kuros par virzītajiem kandidātiem pašlaik ir paredzētas aizklātas vēlēšanas.

Par grozījumiem balsoja vairāki «Vienotības», nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK), Reformu partijas (RP) un neatkarīgie deputāti, bet pret balsoja un atturējās vairāki apvienības «Saskaņas centrs» un Zaļo un zemnieku savienības deputāti.

Andrejs Elksniņš (SC) debatēs norādīja, ka apvienība «Saskaņas centrs» šodien rosināja vērtēt jautājumu par tautas vēlētu Valsts prezidentu, kas tomēr neguva parlamenta vairākuma atbalstu. Vairāki koalīcijas partneri iepriekš pauduši atbalstu šai idejai, tomēr šodien balsojuši pret, lai gan tā būtu reālākas reformas veikšana nekā atklāto balsojumu ieviešana.

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) pārmeta SC pieeju, kas paredz - ja netiks darīts pēc viņu prāta, tad nekādas izmaiņas netiks veiktas. Tāpat viņa norādīja, ka VL-TB/LNNK un RP iepriekš pauda atbalstu tautas vēlēta prezidenta idejai, ja tiek palielinātas prezidenta pilnvaras. Savukārt SC savā priekšlikumā šo jautājumu neesot risinājis.

Deputāts Valdis Zatlers (RP) debatēs uzsvēra, ka atklātie balsojumi būtu jāatbalsta, lai nepieļautu melošanu, kas met aizdomu ēnu par visu deputātu negodīgumu. Aizklātie balsojumi palielina arī korupcijas risku, skaidroja politiķis.

Šodien piedzīvots otrais gadījums pēc kārtas, kad nepilna gada laikā parlaments noraida šos grozījumus. Iepriekš tie parlamentā tika skatīti vienotā paketē ar jautājumu par deputātu imunitātes mazināšanu.

Jau vēstīts, ka Saeima jūnijā nodeva izskatīšanai komisijās «Vienotības» un koalīcijas partiju rosinātos minētos Satversmes grozījumus.

Lai veiktu grozījumus konstitūcijā, Saeimā nepieciešams 2/3 vairākums no klātesošo deputātu balsīm. Lai veiktu attiecīgos Satversmes grozījumus, Saeimas sēdē ir jāpiedalās vismaz 2/3 deputātu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru