trešdiena, 2013. gada 23. janvāris

Eiropa grūž uz priekšu «Robina Huda nodokli»Eiropas Savienības (ES) finanšu ministri atbalstījuši Vācijas, Francijas un deviņu citu eirozonas valstu plānu par finanšu transakcijas jeb tā sauktā Robina Huda nodokļa ieviešanu. Nodokļa mērķis ir mazināt spekulatīvu darījumu skaitu.
[Papildināts viss teksts]
Tas noticis neskatoties uz banku un uzņēmēju iebildēm, ka nodoklis sāpīgi ietekmēs Eiropā veiktās transakcijas un atbaidīs investorus. Paredzēts, ka ar nodevu 0,1% apmērā tiks aplikti visi darījumi ar vērtspapīriem. Mazāku nodevu iecerēts piemērot arī citām finanšu transakcijām.
Balsojumā par transakciju nodokļa ieviešanu atturējās Lielbritānija, Luksemburga un Čehija. Britu mediji norāda, ka Lielbritānija no finanšu transakciju nodokļa varētu iegūt, jo daļa finanšu operāciju no Francijas un Vācijas pārceltos uz Londonu.
Paredzēts, ka ar finanšu transakcijas nodokļa palīdzību vienpadsmit eirozonas valstis gada laikā varētu palielināt ienākumus par 35 miljardiem eiro. Savukārt iegūtos naudas līdzekļus varētu novirzīt grūtībās nonākušu banku glābšanai. Iepriekš tika paredzēts, ka nodokli varētu ieviest visa Eiropas Savienība. Šādā gadījumā ieguvums tika aplēsts 57 miljardu eiro apmērā. I
ES nodokļu komisārs Aļģirds Šemeta, lēmumu par transakciju nodokļa atbalstīšanu, nosaucis par «nodokļu vēstures pagrieziena punktu» un pieļāvis, ka tas varētu stāties spēkā nākamajā gadā. Galīgo nodokļa likumdošanas ietvaru vēl ir jāizstrādā Eiropas Komisijai.
Tomēr jaunā finanšu instrumenta kritiķi norāda, ka nodoklis nevar pilnībā darboties, ja nav spēkā visā pasaulē vai vismaz visā Eiropā. Visskaļākā finanšu transakciju nodokļa kritiķe ir Lielbritānija, kura nevēlas apdraudēt Londonas pozīcijas finanšu pasaulē. Nodokļa aizstāvji, savukārt, norāda, ka tas liks arī bankām uzņemties daļu finanšu  krīzes radītā sloga.
Transakciju nodokli aizvadītā gada augustā ieviesa Francija. Nodevu 0,1% apmērā Francija ieviesa neskatoties uz to vai Parīzes piemēram sekos arī citas Eiropas valstis.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru