trešdiena, 2013. gada 9. janvāris

Eiro monētu kalšana, piegāde un banknošu piegāde Latvijai izmaksās 15 miljonus latuMūsu valstij pievienojoties eirozonai, Latvijas Banka organizēs Latvijas eiro monētu kalšanu, piegādi, kā arī banknošu piegādi Latvijas Bankai un tālāku banku nodrošināšanu ar skaidro naudu, kas kopā izmaksās 15 miljonus latu.
Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis biznesa portālu «Nozare.lv» informēja, ka, pievienojoties eirozonai, Latvijas Banka nodrošinās pāreju uz eiro maksāšanas līdzekļiem gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, lai bez pārrāvuma turpinātu raitu naudas apriti valstī. Procesa «redzamākā», kā arī izmaksu ziņā nozīmīgākā daļa ir banknotes un monētas - organizējama Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu, kas kopā izmaksās 15 miljonus latu.

Mūsu valsts nodrošinās eiro monētu ar Latvijas simboliem kalšanu. Savlaicīgi gatavojoties, Latvijas Banka 2012.gada rudenī izsludinātā konkursā noskaidrojusi kaltuvi, kas kaltu Latvijas eiro monētas, ja mūsu valsts saņems uzaicinājumu ieviest eiro 2014.gadā. Izvēlētā kaltuve ir Bādenes Virtembergas kaltuve Vācijā, kas jau iepriekš kalusi dažādas apgrozības monētas, piemēram, īpaša dizaina vienlatnieku ar Ziemassvētku zvaniņiem, informēja centrālajā bankā.

Lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo monētu nomaiņu, gan rezervi naudas aprites nodrošināšanai 2013. un 2014.gadā, būs nepieciešams ap 400 miljoniem dažāda nomināla eiro monētu. Šāda monētu krājuma iegādes izmaksas plānotas 7,9 miljonu latu apmērā. Savukārt banknošu izgatavošanas un piegādes izmaksas minētajos divos gados lēšamas aptuveni 7,1 miljona latu apmērā, informēja Grāvītis.


Jau ziņots, ka Latvija eirozonai vēlas pievienoties no 2014.gada janvāra. Tuvākajā laikā Latvija lūgs Eiropas Komisiju un Eiropas Centrālo banku sniegt ārpuskārtas konverģences novērtējumu jeb izvērtēt valsts ekonomikas gatavību uzņemšanai eirozonā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru