ceturtdiena, 2013. gada 17. janvāris

Dombrovskis: Latvija darbaspēka piesaistīšanā ir izteikti vājākā pozīcijā Baltijā


Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) Latvijā ir samazināts, lai uzlabotu valsts konkurētspēju darbaspēka nodokļu ziņā, jo Latvija darbaspēka piesaistīšanas ziņā atrodas izteikti vājākā pozīcijā starp Baltijas valstīm.

Komentējot Eiropas Komisijas (EK) jaunāko ziņojumu, premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) norāda, ka Igaunijā IIN ir 21% apmērā, bet Lietuvā tas ir vēl mazāks - 15%, turklāt ekonomikas attīstībai būtiski ir spēt piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku, kur Latvija atpaliek no abām kaimiņvalstīm, aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke.

«Normālos apstākļos, plānojot darbaspēka nodokļu politiku, ir jāievēro līdzsvars starp šim abām vajadzībām,» pauž Dombrovskis.

Premjers arī komentē EK piezīmes par atalgojumu, norādot, ka valdība apzinās, ka, izejot no krīzes, vismērķtiecīgāk ir jāuzlabo tieši maznodrošināto iedzīvotāju dzīves līmenis, tāpēc arī pērnā gada budžeta grozījumos un šā gada budžetā bija paredzēts finansējums atalgojuma palielināšanai valsts sektorā strādājošajiem. «Domājot par darbaspēka nodokļu politiku, vidējā termiņā par prioritāti tiks izvirzīta tieši zemu atalgotā darbaspēku ienākumu celšana,» pauž valdības vadītājs.

Savukārt domājot par nākamā gada budžetu, «Vienotība» esot gatava diskutēt par neapliekamā minimuma paaugstināšanu.

Jau ziņots, ka EK Latvijas politiķu darbu pēc starptautiskās finanšu palīdzības programmas noslēgšanās kopumā vērtē pozitīvi, taču saskata arī zināmu atslābumu valdības sākotnēji izvirzīto mērķu sasniegšanā, kritizējot nodokļu samazināšanu Latvijā.

Komisija brīdina, ka «ekonomiskās situācijas un budžeta rezultātu uzlabošanās novedusi pie zināma atslābuma tālāko centienu realizēšanā, kas novedis pie vairākiem politiskiem soļiem, kas ir pretrunā ar EK rekomendācijām Latvijai un pēdējo noslēgto papildinājumu saprašanās memorandam».

«Tas īpaši attiecas uz maijā pieņemtajiem nodokļu samazinājumiem, kas nebija iekļauti nedaudz agrāk iesniegtajā konverģences programmā, paziņojumu par trīs gadu stratēģiju privātpersonu ienākuma nodokļa samazināšanai, vienlaikus atliekot plānus palielināt ar ienākumu nodokli neapliekamo minimumu, lai palīdzētu maznodrošinātajiem, 2012.gada vidū pieņemtajiem budžeta grozījumiem, kas satur punktus, kas ir pretrunā ar EK tikai dažas nedēļas iepriekš pieņemtajām rekomendācijām Latvijai, kā arī plānotajiem garantēto minimālo ienākumu samazināšanu un finansēšanas decentralizāciju no 2013.gada,» norāda EK.

Tendencēm kopš 2011.gada kļūstot piezemētākām, tomēr ir sagaidāma zināma situācijas uzlabošanās darbaspēka izmaksu ziņā, salīdzinot ar nozīmīgākajiem tirdzniecības partneriem, prognozē EK.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru