trešdiena, 2013. gada 16. janvāris

Darba tirgū pieprasītākie – pārdošanas un IT speciālisti; CV-Online atklāj, kādas algas tiek piedāvātas


Latvijas darba tirgus pēdējos gados ir piedzīvojis lielas pārmaiņas, kuru rezultātā ir mainījušās darba devēju piedāvātās vakances, prasības pret kandidātiem un atalgojums, biznesa portālam db.lv skaidroja CV-Online Latvia Biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš.
Nemainīga vērtība darba tirgū ir pārdošanas un klientu apkalpošanas jomas vakances, kas visos tirgus apstākļos ir bijušas pieprasītākās, jo jebkuram biznesam gan ekonomiskās izaugsmes, gan krīzes laikā svarīgi ir pārdošanas rezultāti, klientu piesaiste un noturēšana. Bet otra pieprasītākā profesija Latvijas darba tirgū ir informāciju tehnoloģiju (IT) speciālisti.
CV-Online karjeras portālā cv.lv pārdošanas un klientu apkalpošanas vakances veido vairāk nekā 40% no visiem publicētajiem darba sludinājumiem, kas liecina par šīs profesijas nozīmīgumu darba tirgū.
Visvairāk tiek izsludinātas vakances aktīvajā pārdošanā, kur darbinieka galvenie uzdevumi ir aktīvi piedāvāt uzņēmuma preces vai pakalpojumus noteiktam klientu segmentam noteiktā teritorijā, izmantojot zvanīšanu un klātienes tikšanos, kā arī pēc tam uzturēt sadarbību ar piesaistīto klientu.
Pēc CV-Online datiem, populārākie vakanču nosaukumi šajā jomā ir: tirdzniecības/pārdošanas pārstāvis/menedžeris/speciālists/aģents, klientu menedžeris, klientu attiecību vadītājs, projektu vadītājs. Ja atbildība ir par uzņēmuma svarīgākajiem klientiem, tad vakance visbiežāk sauksies: lielo klientu / key account menedžeris, vecākais pārdošanas speciālists utml. Katrā uzņēmumā ir savi standarti un politika, tāpēc līdzīgas nozīmes vakance bieži vien tiek atspoguļota ar dažādiem amatu nosaukumiem, kas reizēm rada apjukumu. Piemēram, amats «pārdošanas menedžeris» jeb «sales manager» ārvalstīs tiek klasificēts kā pārdošanas nodaļas vadītājs, savukārt Latvijā ar to tiek domāts pārdošanas nodaļas speciālists.
Ir uzņēmumi, kur pārdošanas funkcijas ir sadalītas starp dažādiem amatiem, piemēram, atsevišķi speciālisti veic «aukstos» telefona zvanus potenciāliem klientiem (telemārketinga speciālisti), savukārt citi darbinieki dodas vizītēs pie klientiem, izstrādā piedāvājumus un slēdz darījumus, citi tikai veic pasūtījumu pieņemšanu un klientu apkalpošanu (klientu konsultanti, klientu apkalpošanas speciālisti). Tāpat ļoti pieprasītas ir pārdevēja-konsultanta vakances mazumtirdzniecības veikalos dažādās nozarēs, kur pārdošanas process ir vieglāks, jo klients pats ierodas pie pārdevēja ar zināmām vajadzībām, tādējādi lielāks uzsvars tiek likts uz klientu konsultēšanu.
Atalgojums pārdošanas un klientu apkalpošanas jomas speciālistiem:
-    Tirdzniecības pārstāvis / pārdošanas speciālists (pamatalga 300-400 Ls neto + bonusi par sasniegtajiem pārdošanas rezultātiem; kopējā mēnešalga 600-800 Ls neto)
-    Lielo klientu menedžeris / vecākais pārdošanas speciālists (pamatalga 500-600 Ls neto + bonusi par sasniegtajiem pārdošanas rezultātiem; kopējā mēnešalga 1000-1200 Ls neto)
-    Telemārketinga speciālists (pamatalga 250-400 Ls neto + bonusi par sasniegtajiem pārdošanas rezultātiem; kopējā mēnešalga 400-700 Ls neto)
-    Pārdevējs-konsultants (mēnešalga 250-350 Ls neto)
Atalgojuma lielumu ietekmē ne tikai speciālista pieredze, izglītība un prasmes, bet arī vairāki citi faktori – uzņēmuma lielums, darbības sfēra un apgrozījums, tirgus situācija nozarē, preces vai pakalpojuma vērtība utt.
Ja pirmskrīzes periodā izteikti pieprasīti bija inženiertehniskie speciālisti, tad pēdējos 5 gados situācija ir būtiski mainījusies, padarot informāciju tehnoloģiju (IT) speciālistus par otru pieprasītāko profesiju Latvijas darba tirgū. Milzīgo pieprasījumu ir veicinājis fakts, ka mūsu ikdiena ar katru brīdi paliek aizvien vairāk atkarīga no datoriem, mobilajām ierīcēm, interneta, dažādām datorprogrammām un sistēmām. CV-Online karjeras portālā cv.lv IT vakances veido vairāk nekā 20% no visiem publicētajiem darba sludinājumiem un to īpatsvars tikai pieaug.
Visvairāk tiek meklēti dažāda līmeņa (jaunākie, vecākie) programmētāji ar dažādām programmēšanas valodām (.NET, PHP, Java, JavaScript, HTML, iOS, Android u.c.), sistēmas analītiķi, testētāji un IT atbalsta speciālisti.
IT speciālisti ir vieni no vislabāk atalgotajiem darbiniekiem Latvijā, turklāt viņi darbu var atrast dažu dienu laikā gan lielās starptautiskās kompānijās, gan vietējos uzņēmumos, skaidroja A. Brodiņš. To veicina fakts, ka darba tirgus piedāvājums nespēj apmierināt pieprasījumu, jo ir milzīgs IT speciālistu deficīts.
Atalgojums pieprasītākajiem IT speciālistiem:
-    Jaunākais programmētājs (mēnešalga 500-600 Ls neto)
-    Vecākais programmētājs (mēnešalga 700-2000 Ls neto)
-    Sistēmanalītiķis (mēnešalga 800-1300 Ls neto)
-    Testētājs (mēnešalga 600-800 Ls neto)
-    IT atbalsta speciālists (mēnešalga 550-1100 Ls neto)

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru