pirmdiena, 2013. gada 14. janvāris

CSP aprēķinājusi, ka Latvijā var iztikt ar 177 latiem un 1 santīmu mēnesīDecembrī iztikas minimuma rādītājs salīdzinājumā ar novembri ir nedaudz samazinājies - pagājušajā mēnesī iztikas minimums bija 177,01 lats salīdzinājumā ar 177,19 latiem novembrī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.
Rekordaugsts iztikas minimuma rādītājs tika sasniegts pagājušā gada jūnijā - 177,26 lati -, tādējādi decembrī rādītājs bija par 25 santīmiem mazāks.

Pagājušā gada decembrī iztikas minimums bija par 2,7% augstāks nekā 2011.gada decembrī, kad šis rādītājs bija 172,3 lati.

Kā ziņots, 2012.gada janvārī iztikas minimums bija 173,47 lati, februārī - 173,38 lati, martā - 174,4 lati, aprīlī - 175,78 lati, maijā - 176,26 lati. Jūnijā iztikas minimuma patēriņa grozs vienam iedzīvotājam bija sasniedzis rekordaugstu rādītāju - 177,26 latus. Savukārt jūlijā iztikas minimuma rādītājs samazinājās līdz 176,74 latiem, bet augustā - līdz 174,28 latiem. Septembrī, oktobrī un novembrī iztikas minimuma rādītājs atkal kāpa. Septembrī iztikas minimuma rādītājs bija 175,88 lati, oktobrī - 176,75 lati, bet novembrī - 177,19 lati.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza saturs apstiprināts ar Ministru padomes 1991.gada 8.aprīļa lēmumu. Iztikas minimuma patēriņa grozā nav iekļauti alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un luksusa preces.

Groza vērtību atbilstoši iekļauto preču un pakalpojumu cenu pārmaiņām ik mēnesi aprēķina Centrālā statistikas pārvalde. Iztikas minimumu aprēķina vidēji vienam Latvijas iedzīvotājam, nedalot iedzīvotājus pēc dzimuma, vecuma vai teritorijas.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā no pārtikas precēm ir maize, graudaugu un konditorejas izstrādājumi, gaļa un tās produkti, zivis un to produkti, piens un tā produkti, olas, eļļa, tauki, augļi, ogas, dārzeņi, cukurs, medus un citi saldumi, kā arī bezalkoholiskie dzērieni.

No nepārtikas precēm grozā ir vīriešu, sieviešu un bērnu apģērbs, apavi, mājokļa uzturēšanas un remonta materiāli, sadzīves tehnika, pārējās elektropreces, personīgās lietas, mēbeles, tekstilmateriāli dzīvoklim, trauki un virtuves piederumi, dārza inventārs, mazgāšanās līdzekļi, transportlīdzekļu iegāde, kosmētikas un higiēnas preces, individuālie aksesuāri, medikamenti, rakstāmlietas, avīzes, žurnāli, grāmatas, atpūtas un sporta inventārs, kā arī rotaļlietas.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā iekļauta arī apģērbu šūšana, apavu remonts, īre, elektrības un apkures maksājumi, mājsaimniecības pakalpojumi, komunālie pakalpojumi, pasta un sakaru pakalpojumi, sabiedriskā transporta izmaksas, sadzīves, kultūras un pārējie pakalpojumi.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru