piektdiena, 2013. gada 4. janvāris

Bloomberg: Latvija savā taupības dedzībā pārsteidz Starptautisko Valūtas fonduLatvija ir samazinājusi savus izdevumus tik ievērojami, ka pat Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) atzinis, ka valdība ir gājusi pārāk tālu taupības politikas ieviešanā. Latvija ātrāk nekā citas valsti atmaksājusi savu 2008. gada aizņēmumu, kas bija paredzēts valsts glābšanai no maksātnespējas, tādējādi liedzot SVF teikšanu pār savas politikas veidošanu, raksta Bloomberg Businessweek.
Medijs atgādina, ka Latvijas atgūšanās no krīzes, kas izdzēsa teju piektdaļu no ekonomikas, radījusi viedokļu atšķirības ekonomikas analītiķu vidū. Nobela prēmijas ekonomikā laureāts Pols Krugmans vairākkārt kritizējis ieviestos taupības pasākumus tajā pašā laikā, kad Eiropas līderi piesauc Latvijas taupību kā piemēru pārējam kontinentam, novērojis Bloomberg Businessweek.

«Pašlaik, kad Latvija ir atmaksājusi aizdevumu un SVF monitorings ir beidzies, valdība var iet savu ceļu,» skaidro Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) direktors Alfs Vanags. Viņš atgādina, ka SVF ir iepriekš norādījis, ka valdības politika darbojas pret nabadzīgākajiem iedzīvotājiem un bezdarbniekiem.
Medijs norāda, ka sociālo izdevumu samazinājums palielinājis nevienlīdzību, radījis straujāko emigrācijas vilni pēdējās desmitgades vēsturē un tajā pašā laikā radījis prognozes par to, ka ekonomikas pieaugums 2012. gadā varētu būt 5% apmērā.
Finanšu ministrs Andris Vilks norādījis, ka sociālo pabalstu samazināšana tiek veikta, lai spiestu cilvēkus strādāt, raksta medijs. «Palielinās to cilvēku skaits, kas patiešām nevēlas strādāt,» norādīja A. Vilks.
Tāpat norādīts, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji nav zaudējuši optimismu, un aptuveni 35% uzskata, ka šis gads būs labāks par iepriekšējo. Šis ir lielākais optimistiski noskaņoto Latvijas iedzīvotāju skaits pēdējo sešu gadu laikā, citējot SKDS pētījuma rezultātus, raksta Bloomberg Businessweek.
Šā gada sākumā Latvijas taupības politikas apskatei pievērsās arī izdevums New York Times, kurš rakstīja, ka Latvijas krīzes pārvarēšanas modelis nav universāls un ir pa spēkam, tikai Latvijai. Proti, Latvijas iedzīvotāji jau ir pieraduši un iepriekš izdzīvojuši ciešanu, kurām seko izaugsme, ciklu. Izdevums vēstīja, ka kamēr Eiropas valstīs, kurās ir finanšu problēmas, algu un darbavietu samazinājums izsaucis skaļus sabiedrības protestus un nekārtības, Latvijā ziņas par darbinieku atlaišanām un algu cirpšanu sabiedrība uztvērusi ļoti mierīgi, turklāt valdības vadītājs Valdis Dombrovskis, kurš ieviesa taupības pasākumus, savā amatā ievēlēts atkārtoti.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru