ceturtdiena, 2012. gada 20. decembris

Swedbank pieļauj, ka Latvijā no bankomātiem kā mazāko varēs izņemt 10 eiro banknotiŅemot vērā negatīvo pieredzi Igaunijā, Swedbank šobrīd apsver iespēju Latvijā noteikt, ka mazākā nadas zīme, ko izdos bankomāti, būs 10 eiro (ap 7 Ls) nevis 5 eiro (ap 3,5 Ls).
Proti, Igaunijā, kur no bankomātiem var izņemt gan 5 eiro, gan 10 eiro, ir negatīva pieredze ar 5 eiro banknoti, kas bieži rada sasprūdumu - tīri tehniski, jo tiem ir cits izmērs, Db.lv atzina Swedbank vadītājs Māris Mančinskis.
«Līdz ar to, tā kā patlaban analizējam Igaunijas pieredzi ar eiro ieviešanu, analizējam arī bankomātu pieredzi - un šo risku, jo sasprūdums var apstādināt bankomāta darbību, kas, piemēram, kādā nomaļākā apdzīvotā vietā nozīmē, ka nauda nav pieejama pat vairākas dienas, atkarībā no iespējas bankomātu salabot,» skaidro M.Mančinskis.
Pēc viņa teiktā, banka jau šobrīd sākusi gatavoties eiro ieviešanai, un kopējās izmaksas bankai var sasniegt miljonus.
Tikmēr Swedbank valdes loceklis Ģirts Bērziņš norāda, ka piecu eiro banknote, to veidojot, nav bijusi paredzēta izsniegšanai bankomātos – tai ir mazāks izmērs, kas, ja tā tomēr tiek lietota, rada biežākus sasprūdumus un līdz ar to zemāku bankomātu servisa pieejamību. Šis vēl ir atvērts jautājums, kādu ceļu izvēlēties – vai nodrošinot naudas izņemšanas iespējas jau no 5 eiro, bet apzināties, ka bankomātu darbībā būs biežāki pārtraukumi, kas varētu būt gana kritiski vietās, kur apkārtnē tas ir vienīgais bankomāts un pie tam tālu no servisa centriem.
Papildus jāņem vērā, ka vienlaikus naudu visos bankomātos nomainīt nevar, tāpēc ap jauno gadu būs bankomāti, kas vēl izdos latus, un bankomāti, kuros jau ir ielādēti eiro un kuri gaidīs gadu miju, lai uzsāktu darbību.
Naudas iemaksas aparātos savukārt ir jānodrošina aparāta spējas atpazīt eiro banknotes, atraidot citas valūtas un viltojumus.
Veicamie darbi ir pamatā komplicēti no organizatoriskā un loģistikas viedokļa, bet no tehniskā izpildījuma īpašiem izaicinājumiem nebūtu jābūt, jo eiro ir gana populāra standarta valūta, ko atbalsta lielie iekārtu ražotāji, skaidro Bērziņš.
Swedbank ir lielākais bankomātu tīkls Latvijā: uz šā gada septembra beigām bija 404 bankomāti.
Eiro ieviešana Latvijā plānota no 2014.gada.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru