ceturtdiena, 2012. gada 13. decembris

Swedbank ekonomists eiro ieviešanu salīdzina ar runāšanu par Audi un žigulīšiem«Arī citās valstīs ir diskusija par eiro nākotni, bet praktisku apsvērumu dēļ viņiem nav iespējas patlaban lemt par iestāšanos eirozonā. Neviena cita valsts vienkārši neizpilda Māstrihtas kritērijus,» intervijā laikrakstam Neatkarīgā, atbildot uz iebildi, ka neviena cita valsts pašlaik nepiesakās dalībai eirozonā, kāpēc Latvija ir vienīgā, sacījis Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks.
«Citām valstīm iestāties eirozonā tīri tehniski nemaz nav iespējams. Un viņu situācijā spriest par viņu iespējamo dalību eirozonā jau ar 2014. gadu ir tāpat, kā kādam teikt, ka Audi es nepirkšu, izliekoties, ka tā nepatīk, bet patiesībā šīs markas auto nemaz nevar atļauties, jo naudiņa ir tikai priekš žigulīša,» skaidrojis ekonomists.
«Manuprāt, interesanta lieta ir šī: prasām iedzīvotājiem - viņi eiro negrib, prasām uzņēmējiem - lielākā daļa saka, ka vajag. Un tad ir jautājums - kurš zina labāk, kā radīt jaunas darba vietas, palielināt algas utt. Iespējams, ka tie ir uzņēmumu vadītāji. Iedzīvotājiem vajadzētu saviem vadītājiem uzticēties. Protams, jautāt un pārliecināties, bet arī ticēt. Pāreja uz eiro daudzos gadījumos ir speciālistu kompetences jautājums,» uzskata M. Kazāks.
«Protams, Latvija var izvēlēties laiku, kad stāties eirozonā. Bet, ja mēs tagad nestājamies, ko pēc tam? Tagad Latvijā ekonomiskā situācija ir samērā stabila. Ir ekonomiskā izaugsme. Mums nav akūtu finanšu risku, banku problēmu vai spekulatīvu uzbrukumu. Taču pārskatāmā nākotnē tādai mazai un atvērtai ekonomikai, kāda ir Latvija, ir ļoti daudz risku - tādi būs gan mūsu pašu, gan citu dēļ. Ja būs uzbrukums nacionālajai valūtai, tad atkal būs ļoti augstas procentu likmes, kas gremdēs uzņēmumus un mājsaimniecības. Mums būs jāstīvē mugurā žaketītes, kas atkal būs tik mazas, ka pogas sprāgs ārā. Diezin vai to mums vajag? Ja mēs esam eirozonā, šādu risku būs krietni mazāk. Protams, tas nenozīmē, ka līdz ar iestāšanos eirozonā mums iestāsies mūžīgā vasara. Tā nebūs! Arī Grieķija visu salaida dēlī, jau būdama eirozonā. Līdz ar to galarezultāts vienalga būs atkarīgs no mums pašiem,» laikrakstam stāstījis bankas pārstāvis.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru