piektdiena, 2012. gada 7. decembris

Pārejas kurss uz eiro var pazemināt iedzīvotāju pirktspēju


Pagaidām vēl nav 100% zināms, vai 2014.gadā pāreja uz eiro notiks pēc pašreizējā pierastā kursa 0,702804 lati par eiro, tomēr jārēķinās, ka kurss var pazemināt iedzīvotāju pirktspēju.
 Speciālistiem gan atšķiras viedokļi par to, vai iedzīvotāju pirktspēja var tikt ietekmēta ļoti minimali, vai tomēr būtiski. Piemēram, Vācijā dzīvojošais Latvijas izcelsmes ekonomikas doktors profesors Jānis Ofmanis brīdina, ka spēcīgi paaugstinātā lata valūtas kursa apmaiņa pret eiro novedīs pie nacionalās valūtas devalvācijas, no kā stipri cietīs iedzīvotāji. Proti, viņaprāt, lata kurss pret eiro jau sākotneji noteikts augstā līmenī.

Jautāts, kāds būtu lata pārsaistes kurss no SDR groza uz eiro, ja tas notiktu tagad, SEB bankas eksperts Andris Lāriņš minēja, ka tas noteikti būtu savādāks, tomēr akcentēja, ka valūtu tirgū nav tāda jēdziena, kā vislabākais brīdis valūtas cenas fiksēšanai, jo vienmēr vai nu pagātnē bijis, vai arī nākotnē iespējams labāks brīdis. «Lata un eiro attiecības jau vairākus gadus ir samērā stabilas, kas ļauj prognozēt mūsu finansiālās attiecības ar eiro zonu. Mūsu maksātspēja latos eiro zonā 2004. gada pēdējā darba dienā tika nofiksēta koridorā, kura robežas ir 1% attālumā no 0,702804 latu atzīmes par vienu eiro un veicot jebkuras izmaiņas, radīsies vinnētāji un zaudētāji pret šodienas atskaites punktu. Rezumējot - nekas ārkārtējs valūtu tirgū sakarā ar eiro ieviešanu Latvijā netiek gaidīts,» tā viņš.
A.Lāriņš tomēr pieļāva, ka, visticamāk, Latvijai netiks piedāvāta piesaistes kursa izmaiņa, jo līdz šim izmantotais mehānisms strādā labi. Arī Igaunijā pāreja uz eiro notika pēc iepriekš noteiktā kursa, kas bija 15,6466 kronas par vienu eiro.
«Eiro cena Latvijā svārstās starp 0,6958 un 0,7098 latu atzīmēm. Eiro cena tirgū ir atradusies gan pie vienas, gan otras atzīmes, tādēļ spekulēt par devalvāciju vai revalvāciju šādā kontekstā nav būtiskas nozīmes. Turklāt 0,702804 kopš 2005. gada janvāra ir bijis grāmatvedības kurss un visus darījumus gan tagad, gan nākotnē var pārrēķināt pēc šī kursa. Arī importa un eksporta vērtība attiecībās ar eiro zonu tiek vērtēta pēc kursa 0,702804 un tas, ka tirgū eiro cena aptuveni 1% robežās atšķiras no 0,702804, iedzīvotāju pirktspēju ietekmē ļoti minimāli,» skaidroja A. Lāriņš.
Savukārt par to, kā būtu, ja būtu, un vai rīt nebūs labāk var diskutēt vienmēr. Eksperts atgādināja, ka Latvijā ir gan eiro kredītu portfelis, gan eiro uzkrājumi, gan eksports un imports, tādēļ, lai par kādu eiro cenu diskutētu, būs gan atbalstītāji, gan opozīcija. «Kad latu piesaistīja eiro, eiro cena tirgū bija aptuveni 1,36 dolāru līmenī (un pārejot no SDR uz eiro piesaisti matemātiski sanāca 0,702804), pašreiz eiro maksā aptuveni 1,31 dolāra līmenī, kas rezultātā dod citu SDR cenu un rada citu eiro cenu latos. Tomēr tāpat pilnīgi cita cena sanāktu 2008. gadā, kad eiro maksāja 1,6 dolārus. Ja paskatāmies uz 1999.gadu, kad eiro ieviesa, tad tas maksāja aptuveni 1,18 dolārus, bet līdz lata piesaistei eiro tas ir svārstījies starp 82,3 centiem un 1,36 dolāriem un tas bija svarīgi, kamēr lats bija piesaistīts SDR valūtu grozam, jo mainījās mūsu pirktspēja eiro izteiksmē. Līdz ar to mēs redzam dažādas svārstības, bet mēs nezinām cik globālajā tirgū eiro maksās rīt, nākošgad vai 2014. gadā,» tā A.Lāriņš.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru