trešdiena, 2012. gada 12. decembris

Minimālajai algai jābūt vismaz iztikas minimuma līmenī - 175 LsMinimālajai algai uz rokas būtu jābūt vismaz iztikas minimuma līmenī, kas ir aptuveni 175 lati, tā trešdien, prezentējot Tiesībsarga biroja paveikto un nākotnes prioritātes, sacīja tiesībsargs Juris Jansons.
Viņš atgādināja, ka pašlaik minimāla alga Latvijā pēc nodokļu samaksas ir aptuveni 144 lati, kas ir pat zem Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātā iztikas minimuma, kurš oktobrī bija 176,75 lati.

Vienlaikus Jansons atzina – ņemot vērā vairāku ekspertu izteikumus, secināms, ka arī pats iztikas minimums būtu nosakāms lielāks.

Tāpēc, aprēķinot minimālo algu, būtu jāņem vērā arī nabadzības slieksnis, kas ir 60% no vidējiem ienākumiem valstī.

Centrālā statistikas pārvalde iepriekš informējusi, ka Latvijā šogad trešajā ceturksnī mēneša vidējā neto (pēc nodokļiem) darba samaksa bija 345 lati, kas ir par 3,6% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā laika periodā.

«Tas ir signāls iedzīvotājiem, faktiski ikvienam Eiropas pilsonim, ka šī valsts ir sociāli neaizsargāta, minimālā alga ir zem šī nabadzības sliekšņa, līdz ar to ir risks par sabiedrību kopumā un investīciju attīstību nākotnē,» pašlaik noteiktās minimālās algas apmēru kritizēja Jansons.

Tiesībsargs teica, ka minimālajai algai ir jānodrošina cilvēka cienīgs iztikas minimums, proti, cilvēka ikdienas dzīvei nepieciešamie tēriņi, ceļš uz un no darba, būt paēdušam, saņemt nepieciešamo veselības aprūpi.

«Pašlaik faktiski ar šiem ienākumiem veselības aprūpes saņemšana ir neiespējama, jo, runājot par virkni manipulāciju, veselības pakalpojumu nepieciešamais apmērs cilvēkiem ar šādiem ienākumiem ir liegts,» paskaidroja Jansons.

Tiesībsargs sociālās nevienlīdzības jautājumus apņēmies risināt nākamajā gadā, nosakot tos par vienu no nākamā gada prioritātēm.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru