otrdiena, 2012. gada 11. decembris

Ja piedāvājums šķiet neticami labs, tad, visdrīzāk, tā ir krāpšana


Pirmssvētku iepirkšanās laikā Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija («CERT.LV») aicina atcerēties par drošību, lai nenopirktu «kaķi maisā», iepērkoties internetā.
Institūcija izstrādājusi astoņus ieteikumus pirkumu veikšanai internetā, lai aiztaupītu sev un saviem tuvajiem sarūgtinājuma brīžus svētkos.

Pēc speciālistu norādītā, galvenais nosacījums, kas jāievēro pirmssvētku periodā: ja kāds piedāvājums šķiet neticami labs, tad, visdrīzāk, tā ir krāpšana, tāpēc to ieteicams ignorēt.

Drošāk ir iepirkties plaši pazīstamos interneta veikalos, bet, ja tomēr kaut kas ir iepaticies kādā mazāk pazīstamā e-veikalā, ieteicams pārbaudīt internetā pieejamās atsauksmes par šo pārdevēju, iepazīties ar piegādes un preces atgriešanas nosacījumiem, pārliecināties, kā jautājumu gadījumā ar pārdevēju būs iespēja sazināties.

Pirms maksājuma veikšanas speciālisti iesaka pārbaudīt, vai adrešu lodziņā redzamā lapas adrese tiešām ir pareiza, tajā nav drukas kļūdu un tā nav kāda vietne, kas tikai izskatās pēc kā uzticama un atpazīstama, piemēram, vai «amazon.com» vietā nav rakstīts «amzon.com».

Pircējiem tiek ieteikts arī pārliecināties, ka tiek izmantots šifrēts savienojums - nevis tikai «http» pirms interneta adreses, bet gan «https», pārbaudīt, vai lapai ir drošības sertifikāts, kas atrodams pa kreisi no interneta adreses un parasti izskatās pēc piekaramās atslēgas, uz kuras uzspiežot parādās informācija par to, kā un vai šī lapa ir šifrēta un apstiprināta.

Speciālisti iesaka ignorēt e-pastus ar negaidītiem piedāvājumiem un nevērt vaļā e-apsveikumus no nepazīstamiem cilvēkiem, jo tie var saturēt dažādu «ļaunatūru», kas var inficēt datoru ar mērķi nozagt kredītkaršu datus un paroles. «CERT.LV» iesaka arī piesardzīgi izturēties pret akcijām un īpašajiem piedāvājumiem sociālajos tīklos. Piemēram, pirms pieteikties uz kaut ko vai nosūtīt savu privāto informāciju akcijas rīkotājiem, jāpārliecinās, ka akcijā minētā kompānija tiešām organizē šādu akciju un tā nav tikai krāpšana, izmantojot zināmas kompānijas vārdu.

«Pēdējais, bet ne mazsvarīgākais - pārliecinieties, ka visa jūsu lietotā programmatūra ir atjaunināta, jo arī hakeri izmanto šo laiku, taču nevis lai iepirktos, bet inficētu lietotāju datorus un iegūtu datus no neko nenojaušošiem pircējiem, izmantojot inficētus reklāmu banerus visdažādākajās, pat saturiski nekaitīgās mājaslapās. Vienīgā aizsardzība pret šādiem nemanāmiem uzbrukumiem ir savlaicīgi atjaunināts antivīruss un pārējā programmatūra,» norāda institūcija.

Tā atzīst: lai ievērotu visus astoņus punktus, ir nepieciešams papildu laiks un pūles, bet tas nodrošinās privātās informācijas un bankas datu nenonākšanu ļaundaru rokās, kā arī pasargās no situācijas, kad ir samaksāts par pirkumu, bet pasūtītā prece nav saņemta un attiecīgais interneta veikals «dīvainā kārtā dažu dienu laikā ir pārstājis eksistēt».

«Arī reālajā dzīvē jūs taču neesat gatavi ieiet jebkurā, lai arī cik šaubīgā vietā ar izkārtni «Veikals» un atdot savu naudu jebkuram, kurš teiktos esam pārdevējs, par preci, ko jums it kā sola piegādāt uz mājām, ja nosauksiet savu adresi un durvju kodus un apmaksāsiet pirkumu pilnā apmērā skaidrā naudā, nesaņemot čeku. Tad nu ievērosim arī līdzīgu uzvedības kodeksu e-vidē!» aicina «CERT.LV».

Kā atgādina institūcija, gada nogale ir veikalnieku karstākais laiks. Īpašie piedāvājumi, atlaides un krāsainas reklāmas ir tikai daži veidi, kā pārdevēji cenšas piesaistīt pircēju uzmanību ne tikai lielveikalos, bet arī e-vidē. Vairāki sabiedriskās domas pētījumi liecina, ka interneta lietotāju skaits Latvijā ar katru gadu stabili pieaug un patlaban veido 71%. No visiem interneta lietotājiem 88% kaut reizi ir veikuši pirkumu internetā, bet gandrīz 12% internetā iepērkas regulāri, un šogad vairāk nekā puse Latvijas interneta lietotāju plāno iegādāties dāvanas un citas ar svētkiem saistītas lietas tieši internetā.

«CERT.LV» darbojas kopš 2011.gada 1.februāra saskaņā ar Informācijas tehnoloģiju drošības likumu un ir atbildīga par informācijas tehnoloģiju drošības veicināšanu Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru