pirmdiena, 2012. gada 17. decembris

Centrālā banka: Latu kredīti, pārejot eiro, kļūs lētākiLatu kredīti, pārejot eiro, kļūs lētāki, teikts Latvijas Bankas mājaslapā publicētajā materiālā par eiro ieviešanu.
Kredīta likmi veido mainīgā daļa un bankas pievienotā likme atkarībā no klienta stabilitātes. Eiro mainīgās likmes jeb EURIBOR vienmēr ir bijušas zemākas nekā latu likmes RIGIBOR. Pie pārejas RIGIBOR likmes tiks automātiski pārvērstas EURIBOR - tātad samazināsies, skaidro centrālā banka.

«Turklāt latu likmes ekonomikas nestabilitātes brīžos uzkāpj debesīs, un latu kredītņēmēja ikmēneša maksājums ir brīžiem pieaudzis pat trīs, četras reizes, no pusotra simta latu līdz pieciem simtiem. Lai gan avīzēs mēdz rakstīt, ka eiro draud briesmas,

eiro likmes ir nelielas un stabilas visus gadus,» teikts Latvijas Bankas publicētajā materiālā.
Eiro un eirozona nesabruks

Centrālā banka arī norāda, ka eiro ir uzticama valūta, eiro un eirozona nesabruks. «Ja eiro bruktu, kāds no turienes bēgtu, bet nekas tāds nenotiek - arī «grēkojušās» valstis cenšas darīt visu, lai paliktu eirozonā,» raksta Latvijas Banka. Eirozonas spēcīgākās valstis ir ieguldījušas un iegulda lielu darbu un līdzekļus, lai eiro pastāvētu, jo tas ir tām un visai Eiropas Savienībai izdevīgs projekts, norāda centrālā banka.

Latvijas Banka arī atzīmē, ka Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi uzticas eiro - gandrīz puse naudas tiek noguldīta eiro, vairāk nekā 80% kredītu ir eiro, un 60% ārējo norēķinu par precēm un pakalpojumiem tiek veikti eiro.

Kā ziņots, pārejot no latiem uz eiro, fiksētās latu depozītu un kredītu procentu likmes netiks mainītas.

Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone iepriekš žurnālistiem skaidroja: ja noguldījumu konta atlikums latu nomaiņas ar eiro brīdī būs 1000 lati, par ko līgums paredz maksāt likmi 5% apmērā, tad pēc eiro ieviešanas dienas noguldījumu konta atlikums būs 1422 eiro un likme 5%, tāpat kā iepriekš. Šāda likme saglabāsies līdz brīdim, kad beigsies depozīta termiņš.

Līdzīgi nedrīkst mainīties arī fiksētās likmes latu kredītiem.

Savukārt latu kredītiem, kuru procentu likmes saistītas ar naudas tirgus indeksu, RIGIBOR aizstājot ar attiecīgā termiņa EURIBOR indeksu, nedrīkstēs aizņēmējam palielināt latu naudas tirgus indeksam pievienoto procentu likmi.

Naudas tirgus indeksu maiņa notiks saskaņā ar eiro ieviešanas likumprojektā noteikto kārtību.

Likumprojektā paredzēts, ka tiesiskiem instrumentiem ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta RIGIBOR indeksam, RIGIBOR aizstāj ar attiecīgā termiņa EURIBOR indeksu. Latu naudas tirgus indeksu var aizstāt ar citu līdzvērtīgu naudas tirgus indeksu, līdzējiem par to vienojoties.

Indeksa nomaiņu veic nākamajā plānotajā mainīgās procentu likmes pārskatīšanas datumā, sākot ar eiro ieviešanas dienu. Aizdevējs un aizņēmējs var vienoties par citu procentu likmes vai indeksa maiņas brīdi, kas nav vēlāks par nākamo plānoto mainīgās procentu likmes pārskatīšanas reizi, kas seko eiro ieviešanas dienai, paredz likumprojekts.

Iepriekšminētās naudas tirgus indeksa nomaiņas gadījumā aizdevējs nedrīkst aizņēmējam palielināt latu naudas tirgus indeksam pievienoto procentu likmi vai pasliktināt citus aizņēmuma nosacījumus,

kas noteikti aizdevēja un aizņēmēja noslēgtajā līgumā, paredz likumprojekts.
Šo normu izpildi kontrolēs Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Kā ziņots, Latvija eiro vēlas pievienoties no 2014.gada.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru