ceturtdiena, 2012. gada 27. decembris

Alga nedaudz pieaugusi; vislabāk apmaksātie ‒ IT speciālistiDarba samaksa Latvijā šogad nedaudz kāpa, ko ietekmēja gan atalgojuma mainīgās daļas, gan pamatalgas palielinājums. Savukārt viszemākā atalgojuma kategorijā ir ierindojami apkalpojošajā nozarē nodarbinātie, sākuma amata pozīcijas ieņemoši darbinieki, kā arī ierindas darbinieki valsts sektorā.
Vislabāk atalgotie darbinieki ir uzņēmumu un departamentu vadītāji, programmētāji, aktīvās pārdošanas speciālisti. Aizvien biežāki ir gadījumi, ka darba devējs pārpērk darbinieku no citas kompānijas, piedāvājot vidēji par 20% lielāku atalgojumu.

Personāla atlases kompānijas «CV-Online Latvia» biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš sacīja, ka šogad bija vērojams neliels atalgojuma pieaugums vidēji 5% apmērā. «Daļu atalgojuma pieauguma nodrošināja tā mainīgā daļa ‒ bonusi, prēmijas ‒, ko veicināja lielāki uzņēmumu apgrozījumi, kā arī daudzos gadījumos tika palielināta arī stabilā daļa jeb pamatalga,» viņš norādīja.

Personāla atlases eksperte Arta Biruma pavēstīja, ka darba samaksa nedaudz pieaug, bet uzsvars vairāk ir uz mainīgo atalgojuma daļu – darba devējs ir gatavs maksāt vairāk, ja nopelnīs vairāk.

Pēc viņas teiktā, vislabāk apmaksātie ir informācijas tehnoloģiju, tehnoloģiskie un šauras specializācijas amati. Vissliktāk atalgotie ir vienkāršo profesiju pārstāvji – amati, kur piedāvājums darba tirgū ir gana augsts un kur nav nepieciešama kāda izglītība, pieredze, lai apgūtu konkrēto darbu.

Personāla atlases kompānijas «Workingday Latvia» mārketinga direktors Māris Silinieks informēja, ka atalgojums pieaug kvalificētiem speciālistiem, pēc kuriem pieprasījums darba tirgū ir visaugstākais un kuri darba devējiem jāpārvilina no konkurējošiem uzņēmumiem, solot augstāku atalgojumu. Piemēram, pieredzējis programmētājs mēnesī var pelnīt pat vairāk nekā vidēji liela uzņēmuma vadītājs.

Vienlaikus mazkvalificēta darbaspēka atalgojuma līmeņa pieaugums ir lēnāks, un iztikas līdzekļi ir nepietiekami arvien pieaugošajai dzīves dārdzībai, teica eksperts un piebilda, ka tas jo īpaši skar mājsaimniecības, kuras ir uzņēmušās kredītu slogu, – tas bieži vien kļūst par galveno stimulu darba meklējumiem ārpus Latvijas.

Jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā 2012.gada trešajā ceturksnī mēneša vidējā neto (pēc nodokļiem) darba samaksa bija 345 lati, kas ir par 3,6% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā laika periodā. Savukārt mēneša vidējā bruto darba samaksa Latvijā bija 484 lati, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu arī ir pieaugums par 3,6%.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru