piektdiena, 2012. gada 28. decembris

Āboltiņa: Saeima nav jebkura cita valsts iestāde un VK to nevar auditēt


Valsts kontrole nevar auditēt Saeimas tēriņus, jo parlaments ieceļ amatā valsts kontrolieri un Saeima nav uzskatāma par jebkuru citu valsts iestādi, uzskata Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība").

"Saeima nav jebkura cita valsts iestāde. Saeimai darba devējs tomēr ir Latvijas tauta. Ja mēs runājam par tehnisko daļu, to droši vien, ka varētu. Bet, cik esmu runājusi ar juristiem par šo jautājumu, viņi nav varējuši atrast argumentus, kāpēc Valsts kontrolei būtu jāauditē Saeima," intervijā aģentūrai BNS uzsvēra spīkere.

Komentējot nevalstisko organizāciju priekšlikumus lielākai parlamenta darbības atklātībai, Āboltiņa pauda neizpratni, kāpēc neatkarīgi auditori tiek uzskatīti par sliktākiem auditoriem nekā Valsts kontrole.

"Pirmkārt, pati Valsts kontrole devusi atzinumu, ka tas nebūtu loģiski, jo Saeima ieceļ valsts kontrolieri. Manuprāt, ir ļoti svarīgi, lai Saeima, tāpat kā jebkura valsts iestāde, tiktu auditēta un tas arī notiek, to veic neatkarīgi auditori. Kāpēc mēs uzskatām, ka neatkarīga auditora firma to veic sliktāk vai nekvalitatīvāk kā Valsts kontrole? Man tas liekas dīvains pretnostatījums, ka ir viena laba kontrolējošā institūcija, un pārējās, kas no malas to dara, – ne tik labas un kvalitatīvas. Neredzu argumentus, lai Saeimu auditētu Valsts kontrole," pārliecību pauda Saeimas priekšsēdētāja.

Pašlaik pilsoniskās iniciatīvas platformā "manabalss.lv" ievietots priekšlikums par publisku revīziju Saeimas budžetam, kas gadā ir aptuveni 12 miljonus latu liels. Rosināti divi risinājumi – Saeimas budžeta revīziju varētu uzticēt Valsts kontrolei vai Saeimas budžeta izlietojumu varētu auditēt atklātā konkursā izvēlēta auditorkompānija.

Nesen "Sabiedrības par atklātību "Delna"" konferencē par lielāku Saeimas darba atklātību tika norādīts, ka pašlaik Saeimas grāmatvedību, izdevumu lietderību, likumību un gada pārskatus pārbauda Saeimas publisko izdevumu revīzijas komisija. Katra pārskata gada beigās tiek veikta Saeimas finanšu pārskata revīzija, ko veic neatkarīgs, Saeimas revīzijas komisijas izraudzīts revidents. Konferencē tika uzsvērts, ka tādējādi patlaban vienīgā institūcija, kas nodrošina Saeimas izdevumu lietderības uzraudzību, ir paši deputāti.

Auditu mērķis būtu pārliecināties par izdevumu lietderību, atskaitīties sabiedrībai par saviem izdevumiem un vērtēt, vai ar šādiem tēriņiem tiek sasniegti stratēģiskie mērķi.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru