otrdiena, 2012. gada 6. novembris

Viņķele: pensionāri nesaprot, ka saņem pašu nenopelnītu nauduPensionāru vairākums joprojām negrib saprast, ka viņu pienesums citai valstij nevar tikt adekvāti novērtēts šeit, un visas tās pensijas, ko maksā atjaunotā Latvijas valsts, faktiski nāk no naudas, ko šie cilvēki nav radījuši, intervijā žurnālam Playboy saka labklājības ministre Ilze Viņķele.

«Laikam nepietiekami esmu pateikusi par pensionāru vairākuma drāmu. Viņi, kas nāk vēl no padomju laikiem, saka, ka ir maksājuši nodokļus, strādādami rūpnīcās, un pārmet, ka viņu stāžs ir liels, bet pensija niecīga, to valsti viņi ir būvējuši, un tā nemaz nav bijusi tik atšķirīga no šodienas Latvijas. Skarbā patiesība diemžēl ir tā, ka tās ir divas dažādas pasaules, un viņu pienesums citai valstij nevar tikt adekvāti novērtēts šeit... Tas ir trakums, jo cilvēkiem to ir ļoti grūti izskaidrot,» atzīst ministre.
Viņa uzsver, ka tic pašreizējai sociālās apdrošināšanas sistēmai kā taisnīgai un uzskata par savu pienākumu šo sistēmu «nesačakarēt». Šī sistēma ir balstīta uz katra viena pienesumu. Tā, lai cik neticami tas liekas, šos 20 gadus faktiski ir piemaksājusi esošajiem pensionāriem.
Viņasprāt, nu jau mazliet mainās viedoklis par nabadzīgo pensionāru. «Tas bija patiess pirmskrīzes laikos, bet krīzes laikā pensionārs statistiski nāca ārā no nabadzībai pakļautāko kategorijas. Tur tagad stabili priekšā ir ģimenes ar bērniem,» atzīst ministre.
Pēc viņas teiktā, labklājības un sociālās politikas aktuālie stereotipi ir trīs. Viens – dzims daudzi, ja būs lieli pabalsti. Otrs – ir pabalstu saņēmēju paaudze. Trešais – kāpēc mums ir tik mazas pensijas, ja visu mūžu esam maksājuši nodokļus un strādājuši. Taču neviens no šiem stereotipiem neatbilst realitātei. Pabalstu saņēmēju paaudze nav pamatmasa. Turklāt cilvēki vairāk gaida no valsts, nekā dod pretī.
«Patlaban esam šizofrēniskā situācijā, jo labprāt atsaucamies, piemēram, uz Zviedrijas sociālās politikas labumiem, bet totāli ignorējam to, kā tie nāk, to, ka tur ir divas reizes lielāki nodokļi,» piktojas Viņķele.
Pensionāri joprojām ir pati izdevīgākā grupa, ko visvieglāk uzrunāt pirms vēlēšanām. «Pensionāru ir visvairāk, tas ir daudz drošāks ieguldījums. Kā elektorāli uzrunājama grupa pabalstu saņēmēji ir grūtāk apčubināmi nekā pensionāri, kas ir masīva, liela, prognozējama un ar zināmiem instrumentiem ietekmējama grupa, ko uzrunātāji arī nekautrējoties tieši tik plakanā veidā dara,» atzīst ministre.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru