trešdiena, 2012. gada 14. novembris

Swedbank: Latvijā pret eiro varētu apmainīt monētu apjomu, kas svara ziņā pielīdzināms 240 ziloņiemApgrozībā esošo monētu svars pārsniedz 1 000 tonnu un, pat ja pret eiro tiks apmainīti tikai 70%, to svaru var pielīdzināt 240 ziloņiem, diskusijā par eiro ietekmi uz uzņēmējdarbību norādīja Swedbank valdes loceklis un Klientu apkalpošanas pārvaldes vadītājs Ģirts Bērziņš.

Viņš norādīja, ka šie ziloņi jeb skaidra nauda līdz ar eiro ieviešanu «staigās» no veikaliem uz bankām un centrālo banku, un būtu vēlams, lai tie neatgrieztos atkal veikalos. Viņaprāt, eiro ieviešana ir iespēja mazināt «ziloņu tranzītu» valstī.
Pēc Bērziņa domām, visi vinnēs, ja staigās pēc iespējas mazāk ziloņu, proti, ja tiks sekmēti bezskaidras naudas norēķini.

Bankas pārstāvji šodien diskusijā atzina, ka īstermiņā bankām pāreja uz eiro radīs izmaksas un samazinās valūtas konvertācijas ienākumus, kuras nevarēs atpelnīt, taču viņi raugoties uz ilgtermiņa ieguvumiem ekonomiskajai videi un netiešajiem ieguvumiem.
Runājot par izmaksām, Bērziņš minēja Igaunijas piemēru, kur Swedbank sākotnējās pārejas izmaksas vērtēja aptuveni desmit miljonu eiro (septiņu miljonu latu) apmērā vienai bankai, taču realitātē tās sasniedza ap 15 miljoniem eiro (10,5 miljonus latu).
Bankas galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks savukārt norādīja, ka eiro, par spīti dažādām problēmām, ir iespēja un bezrūpīgi palaist to garām būtu nepiedodami. Turklāt tas ir arī ģeopolitisks, ne tikai ekonomisks jautājums.
Intervijā biznesa portālam Nozare.lv Bērziņš sprieda, ka eiro ieviešanas process būs reizes desmit nopietnāks, nekā sākumā šķiet. «Pāreja uz eiro nozīmē, ka jebkura cilvēka maciņā vai burkā, jebkura uzņēmuma seifā visa nauda ir jāizceļ ārā un vai nu vietā jāieliek jauna, vai arī jāpanāk, lai cilvēks strādā ar 21.gadsimta norēķinu metodēm jeb bezskaidriem norēķiniem,» norādīja bankas pārstāvis. Pēc viņa teiktā, Latvijas izaicinājums ir lielāks nekā Igaunijā, jo mums ir ļoti liels monētu īpatsvars.
«Bieži vien šķiet, ka veikalam skaidrā nauda neko nemaksā, bet tagad varēs ieraudzīt, cik izmaksā uzkrāšana, pārvietošana, drošība. Cilvēki sāks atbrīvoties no skaidrās naudas, un prognozējams, ka mazumtirdzniecības tīklos skaidrās naudas apjoms diezgan būtiski pieaugs, tāpēc būs būtiski, kā tiek nodrošināta inkasācija, drošība. Skaidrai naudai ir noteikta cenas pazīme. Turpretī, ja veikals darbojas ar norēķinu kartēm, bezskaidrā naudā, tad neatkarīgi no naudas apjoma - 100 000 vai miljons, vai desmit miljoni - veikala uzbūvē nav nekas jāmaina. Bet, ja aug skaidras naudas apjoms, uzreiz jādomā, kur un kā to glabāt, kā pārvadāt, kā garantēt drošību,» teica Bērziņš.
Viņaprāt, vairāk jāsāk darboties ar norēķinu kartēm un internetbanku, jo, ja pamatā darbība notiek elektroniski, tad 31.decembri 2013.gadā varēs sagaidīt ar šampanieti. Bankas kontā konvertācija notiks automātiski.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru