pirmdiena, 2012. gada 26. novembris

SVF: Pievienošanās eirozonai 2014.gadā ir Latvijai sasniedzams mērķisPievienošanās eirozonai 2014.gadā ir Latvijai sasniedzams mērķis, šādu viedokli šodien žurnālistiem pauda Starptautiskā valūtas fonda (SVF) misijas Latvijā vadītājs Šehars Aijars.
Viņš atzina, ka tādi Māstrihtas kritēriji kā valsts budžeta deficīts un valdības parāds šogad un nākamgad tiks izpildīti ar uzviju, proti, tie būs gana zemi salīdzinājumā ar atskaites kritēriju.

Inflācijas rādītājs un valsts vērtspapīru ilgtermiņa procentu likmes ir sarukušas, tomēr Latvijas spēja izpildīt šos kritērijus ir «nedaudz nedrošāka», jo būs atkarīga no tā, kuru valstu rādītāji tiks izmantoti šo kritēriju izvērtēšanai, atzīmēja SVF pārstāvis.

Aijars pauda atbalstu Latvijas centieniem pievienoties eirozonai, norādot, ka valsts pievienošanās eirozonai novērsīs valūtas risku un stiprinās finanšu sistēmu, kas patlaban jau ir «eiroizēta» jeb cieši saistīta ar eiro.

Jau ziņots, ka otrā starptautisko aizdevēju pēcprogrammas uzraudzības misija noritēja kopš novembra vidus. Tās laikā izvērtēta Latvijas starptautisko saistību izpilde un ekonomikas atveseļošanās progress.

Pēcuzraudzības misijā piedalās Eiropas Komisijas, SVF un Pasaules Bankas eksperti. Galvenās lietas, par kurām interesējas Latvijas partneri, ir strukturālo kritēriju izpilde, kas tika fiksēti Saprašanās memorandā, kā arī nākamā gada valsts budžets un makroekonomiskie rādītāji.

Starptautiskā aizdevuma programma ilga trīs gadus, kopumā Latvijai programmā bija pieejami 7,5 miljardi eiro (5,25 miljardi latu). 2011.gada 22.decembrī SVF valde izskatīja pēdējo SVF misijas pārskata ziņojumu par Latvijas paveikto un atbalstīja starptautiskā aizdevuma programmas noslēgšanu. Latvija no kopējā piešķirtā finansējuma apjoma izmantoja nedaudz vairāk nekā pusi - 4,5 miljardus eiro (3,16 miljardus latu).

Starptautiskā finanšu palīdzība tika piešķirta ar nosacījumu, ka Latvija šajā laikā veiks virkni pasākumu monetārās, fiskālās un finanšu politikas jomās, kā arī strukturālās reformas ekonomikas konkurētspējas veicināšanai.

Starptautiskā aizdevuma programmas atmaksa sākta šogad, savukārt pēdējais maksājums Latvijai jāveic 2025.gadā.

Pēcprogrammas uzraudzības misijas Latvijā notiks divas reizes gadā līdz brīdim, kamēr Latvija būs atmaksājusi 80% no SVF aizdevuma un 70% no Eiropas Komisijas aizdevuma.

Aijars ir jaunais SVF misijas vadītājs. Starptautiskā aizdevuma programmas laikā un arī pirmajā pēcuzraudzības misijā SVF misiju Latvijā vadīja Marks Grifits.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru