otrdiena, 2012. gada 13. novembris

Rimšēvičs: Iedzīvotāji tērē naudu straujākos tempos nekā tā tiek nopelnītaLiela daļa iedzīvotāju ir tērējusi komercbankās esošos uzkrājumus, preses konferencē sacīja Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Patlaban galvenās tautsaimniecības nozares, tādas kā mazumtirdzniecība, lauksaimniecība un rūpniecība demonstrē noturīgu pieaugumu pēdējos mēnešos. Tas ļauj sagaidīt, ka arī atlikušajos gada mēnešos ekonomiskā izaugsme valstī saglabāsies samērā augsta, lai gan izaugsmes tempi tomēr mazināsies augstākas bāzes un nelabvēlīgo ārējo faktoru ietekmē, paredz LB pārstāvis, piebilstot, ka jāatzīmē nozarē vērojamās pozitīvās aktivitātes – turpinās jaunu ražotņu atklāšana, jaunu produktu izstrāde un jaunu tirgu apgūšana.

Labie rūpniecības un tirdzniecības rādītāji ļāva gaidīt arī labāku, kā iepriekš prognozēts, ekonomisko izaugsmi, tāpēc dati par IKP gada pieaugumu par 5.3% šī gada 3. ceturksnī nav pārsteigums, uzsver I. Rimšēvičs, norādot, ka tomēr apstrādes rūpniecības tempu samazinājums liecina, ka pilnīgi izvairīties no nelabvēlīgās ārējās vides ietekmes Latvijai tomēr nākotnē var arī neizdoties. Tāpēc gada beigās tomēr var gaidīt izaugsmes tempu piebremzēšanos palēnināšanos. Tomēr arī ņemot vērā šo sagaidāmo piebremzēšanos, kopumā 2012. gadā IKP izaugsme sagaidāma 5% apjomā, paredz LB.
Lielā mērā to ir noteicis tas apstāklis, ka nav īstenojušies nelabvēlīgie riski, kas saistīti ar atsevišķu eiro zonas valstu finansiālās situācijas ievērojamu pasliktināšanos.
Arī pašas Latvijas tautsaimniecības spējas pielāgoties mainīgajiem ārējās vides apstākļiem ir bijušas labākas, nekā mēs prognozēts iepriekš, norāda centrālās bankas pārstāvis.
Vispirms jau Latvijas eksporta izaugsme ir bijusi pārsteidzoši laba. Tajā pašā laikā labo Latvijas tautsaimniecības izaugsmi šī gada laikā ir nodrošinājuši arī citi faktori, kuru ietekme ir pārejoša, un par kuru pozitīvās ietekmes turpināšanos arī nākamajā gadā nevaram būt pilnīgi droši, uzsver I. Rimšēvičs, kā piemēru minot iedzīvotāju paradumu tērēt naudu straujākos tempos nekā tā tiek nopelnīta, tādejādi samazinot uzkrājumus. LB novērojusi, ka liela daļa iedzīvotāju ir tērējusi komercbankās esošos uzkrājumus.
Arī naftas cenu kritums sniedz pozitīvu devumu tautsaimniecības attīstībai, taču nav pilnīgas pārliecības, ka naftas cenu lejupslīde saglabāsies arī nākotnē, saka LB vadītājs.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru