sestdiena, 2012. gada 17. novembris

Pārtikas industrija: veikalu piespiedu slēgšana brīvdienās ir absurdsJautājumu par veikalu darba laika ierobežošanu brīvdienās un svētku dienās nevajadzētu regulēt politiķiem, tā vietā par darba laikiem jālemj pašiem veikalu īpašniekiem, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina aptaujātie pārtikas un dzērienu ražotāji. Jau rakstījām, ka Saeimas deputāts Viktors Valainis centās pievērst sev uzmanību ar nepārdomātiem paziņojumiem par lieveikalu slēgšanu brīvdienās
«Šādu jautājumu nedrīkst regulēt ar valsts politikas starpniecību, jo tā ir iejaukšanās brīvā tirgus mehānismā. Katrs komersants ir tiesīgs pieņemt lēmumu par savu darba laiku un to arī dara, vadoties no biznesa interesēm,» norādīja AS «Latvijas balzams» zīmolu vadītājs Valters Kaže.

Tāpat viņš sacīja, ka «Latvijas balzams» kā darba devējs uzskata, ka brīvdienas sniedz būtisku iespēju darbiniekiem un to ģimenēm veikt nepieciešamos iepirkumus, jo darba dienās cilvēki strādā un pirkumu veikšanu atliek uz nedēļas nogali.
Arī AS «Rīgas miesnieks» vadītājs Janeks Kalbins norādīja, ka jautājumu nevajadzētu politizēt un līdzšinējā sistēma ir jāturpina.

«Neskatoties uz to, ka cilvēki principā varētu iztikt bez lielveikaliem vēlās vakara stundās un darba »sarkanajās« dienās, kā tas ir Eiropā, tomēr Latvijā vajadzētu turpināt esošo sistēmu. Šāda nevajadzīga politiķu iniciatīva varētu negatīvi ietekmēt produktu patēriņu un preču noietu. Turklāt lielveikalu vēlais darba laiks un darbs svētdienās un svētku dienās ir ļoti noderīgs tiem, kam nav iespēju iepirkties darbalaikā,» sacīja uzņēmējs.

Tāpat arī SIA «Spilva» mārketinga direktore Dana Erciņa-Užāne atzina, ka politiķi nerespektē cilvēku vēlmi nesteidzīgi iepirkties brīvdienās.

«Vienota veikalu pāriešana uz samazinātu darba laiku pārtikas ražotāju darbu ietekmētu, tomēr ietekme nebūtu īpaši būtiska. Taču jāpiekrīt, ka ir ļoti daudz ģimeņu, kuru strādājošiem vecākiem brīvdienas ir vienīgais laiks, kad var nesteidzīgi un apdomāti iepirkties. Darba dienu vakaros veikalu apmeklējumi ne vienmēr ir iespējami gan darba, gan bērnu ārpusskolas nodarbību dēļ, tas politiķiem būtu jāsaprot,» sacīja Erciņa-Užāne.

Kā ziņots, neatkarīgie deputāti varētu rosināt liegt lielveikaliem darboties «sarkanajos datumos» jeb svētku dienās, savukārt svētdienās lielveikalu darba laiku samazināt līdz sešām stundām. Tikmēr Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente, Tirdzniecības padomes priekšsēdētāja Daina Pečate norādīja, ka privātuzņēmējiem jābūt tiesībām lemt par tirdzniecības vietu darba laiku, ņemot vērā to, kāds ir pieprasījums pēc precēm, pakalpojumiem un tirdzniecības vietas rentabilitāte šajās dienās.

«Zemnieks govi slauc katru dienu, katru dienu tiek ražotas pārtikas preces. Kādēļ lai šīs ražotāju un patērētāju ķēdes noslēdzošais posms - pārtikas tirgotāji - brīvdienās un svētku dienās no darba tiktu mākslīgi izrauti, un pārtika zaudētu dienu no sava derīguma termiņa,» uzsver Pečate, vēršot uzmanību uz to, ka iniciatīva skar tautsaimniecību kopumā, ne tikai tirdzniecības nozari.

Būtiskākie aspekti, uz kuriem LTRK vērstu uzmanību, pirmkārt, ir, ka patlaban lielās tirdzniecības vietas nodrošina godīgu nodokļu nomaksu, bet, novirzot patērētāju plūsmu uz mazākām tirgotavām, iespējams, tiks palielināts nodokļu ieņēmumu risks. Otrkārt, iespējama negatīva ietekme uz nodarbinātību, jo lielveikalos nebūs nepieciešami tā saucamie «svētdienas» darbinieki, kuru darba stundas likme ir divreiz augstāka.

Treškārt, iedzīvotāji, kuri iepērkas lielveikalos svētdienās, to dara nepieciešamības dēļ, jo ekonomiskā situācija un darba tirgus diktē patērētāja dzīves ritmu, norāda LTRK pārstāve.

Saeimas deputāts cenšas pievērst sev uzmanību ar nepārdomātiem paziņojumiem

Kā ziņots, neatkarīgais Saeimas deputāts Viktors Valainis iepriekš nāca ar ierosinājumu, ka svētdienās tirdzniecības centriem nebūtu jādarbojas, tādējādi dodot iespēju atpūsties gan tirdzniecības sektorā strādājošajiem, gan arī stiprinot ģimeņu atpūtas kultūras attīstību. Viņš rosināja diskutēt un domāt par pilnīgu vai daļēju tirdzniecības ierobežošanu svētdienās, kā tas notiek daudzviet Rietumeiropas valstīs.

SAISTĪTIE RAKSTI1 komentārs:


 1. Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { FIFOCapitals@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 1.00%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: FIFOCapitals@gmail.com

  Please Fill the Application Form Below:
  - Complete Name:
  - Loan Amount Needed:
  - Loan Duration:
  - Purpose Of Loan:
  - City / Country:
  - Telephone:
  - How Did You Hear About Us:

  If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via email: FIFOCapitals@gmail.com

  AtbildētDzēst