trešdiena, 2012. gada 28. novembris

Nerezidentu naudas kļuvis par daudzĀrvalstnieku, galvenokārt bijušo Padomju Savienības republiku uzņēmēju noguldījumu īpatsvars Latvijas komercbankās pēdējā laikā audzis tik strauji, ka pievērsis starptautisko aizdevēju uzmanību, vēstī Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».
Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misijas vadītājs Šehars Aijars aicināja ar lielāku piesardzību izturēties pret šiem noguldījumiem, kuri krīzes brīžos tāpat būs jāglābj par nodokļu maksātāju naudu. Mūsu banku uzraugi apgalvo, ka nerezidentu depozīti ir  labi zināms bizness, kas tiek modri vērots.

Nerezidentu noguldījumu īpatsvars, kas krīzē saruka, atkal sāk pietuvoties savam vēsturiskajam maksimumam, septembrī sasniedzot 5,9 miljardus latu.

SVF pārstāvji aicina izturēties pret to piesardzīgi un ar to pelnošās bankas pieskatīt īpaši rūpīgi.

Aijars norādījis: «Kā nodrošinājums šiem nerezidentu noguldījumiem bankā ir jāveido likvīdāki ārvalstu aktīvi.»

Šī ažiotāža mazliet izbrīna Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītāju Kristapu Zakuli. Viņš norāda, ka ārvalstnieku apkalpošana notiek divus gadu desmitus un šī biznesa uzraudzība pastāvīgi tiek pilnveidota.

«Kas attiecas uz šo nerezidentu klientu biznesu kā salīdzinoši riskantāku, nekā klasisko rezidentu apkalpošana, universālas bankas gadījumā tā ir vispārzināma ābeces patiesība un tieši tāpēc ir arī atbilstoši šie riska mazināšanas pasākumi, kas arī tika pieminēti SVF šajā ziņojumā, un tie ir tie pasākumi, pie kuriem strādājam un kādus esam ieviesuši,» sacīja Zakulis.

Patlaban nerezidentu noguldījumos pieaug Eiropas Savienības un citu rietumvalstu depozītu īpatsvars, līdz ar to var runāt, ka 14 Latvijas bankas, kas specializējas ārvalstnieku apkalpošanā, arvien labāk spēj konkurēt šajā finanšu pakalpojumu eksporta tirgū un kapitāla pietiekamības ziņā tās pat pārsniedz standartus.

Komercbanku asociācijas pārstāve norāda, ka minimālā prasība ir astoņi procenti, nerezidentu bankām vidēji šī kapitāla pietiekamība pārsniedz 16%, tā kā šis virziens tiek ļoti uzraudzīts.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru