ceturtdiena, 2012. gada 29. novembris

Izmaiņas Facebook privātuma politikā izraisa traci pasaulē


Pasaulē lielākais sociālais tīkls Facebook, kura reģistrēto lietotāju skaits jau ir pārsniedzis miljarda slieksni, ir iecerējis veikt izmaiņas privātuma un lietotāju personīgo datu jomā.
Reti kurš Facebook lietotājs zina, ka viņa rīcībā ir balsošanas instruments, ar kuru viņš kā indivīds var ietekmēt lēmumu pieņemšanu Facebook. Tomēr pagājušajā nedēļā Facebook nāca klajā ar iniciatīvu no šīs prakses atteikties, to pamatojot, ka līdz šim ne reizi portāla lietotāju aktivitāte nav bijusi pietiekama, lai kāds lēmums tiktu pieņemts atbilstoši pašu lietotāju vēlmēm, raksta PCmag.com.

Nav jau arī brīnums, jo patlaban ir noteikts, ka zem Facebook vārdā publicēta ierosinājuma ir jābūt vismaz 7000 komentāriem, lai to varētu virzīt balsošanai. Savukārt balsošanā ir jāpiedalās 30 procentiem lietotāju, tātad vairāk nekā 300 miljoniem cilvēku, kas, atklāti sakot, nav reāli sasniedzams, raksta Cnet.com. Pēdējā balsošana notika šā gada jūnijā, un toreiz par izmaiņām Facebook privātuma politikā nobalsoja 342 632 jeb 0,038% no tolaik aptuveni 900 miljoniem reģistrēto lietotāju.

Facebook tagad vēlas no balsošanas atteikties, jo no tās tāpat neesot būtiskas jēgas, taču privātuma tiesību aizstāvji, proti, ASV organizācijas Digitālās demokrātijas centrs (Center for Digital Democracy) un Elektroniskā privātuma informācijas centrs (Electronic Privacy Information Center) argumentē, ka tādējādi Facebook lietotājiem faktiski vispār tiek atņemtas jebkādas iespējas izteikties un tīmekļa iegribām oponēt. Lai lietotāju intereses tomēr netiktu pilnībā ignorētas, organizāciju vadītāji Džefrijs Česters un Marks Rotenbergs Facebook dibinātājam Markam Cukerbergam ir nosūtījuši vēstuli, kurā raksta, ka «ierosinātās izmaiņas rada privātuma riskus, varētu būt pretrunā ar likumiem un nav saskaņā ar Jūsu iepriekšējo apņemšanos attiecībā uz lietotājiem». Kas Cukerbergam ir sakāms šajā jautājumā, pagaidām nav zināms.

Bez ieceres atteikties no balsošanas par svarīgiem jautājumiem Facebook jaunāko iniciatīvu vidū ir vēlme mainīt kārtību, kā sociālā tīkla ietvaros tiek sūtīti personīgie paziņojumi. Šobrīd lietotājs var izvēlēties saņemt ziņas no pilnīgi visiem lietotājiem, draugu draugiem vai tikai draugiem, bet nākotnē Facebook vēlas ziņu sūtīšanu padarīt brīvāku, taču tas pēc datu aizsardzības speciālistu domām var izraisīt mēstuļu plūdus, kā arī pazemināt vispārējo drošības līmeni.

Un visbeidzot starp jaunākajiem ierosinājumiem privātuma politikas izmaiņās ir Facebook vēlme savu lietotāju informāciju nodot saistītajiem uzņēmumiem, piemēram, Instagram. Česters un Rotenbergs bažījas, ka šādā veidā Facebook grasās apvienot lietotāja profilus abās vietnēs, tādējādi atkal pasliktinot indivīda privātuma stāvokli. Šādas pašas bažas pauž arī absolūtais vairākums no tiem gandrīz 20 tūkstošiem Facebook lietotāju, kas parakstījuši komentārus zem sociālā tīkla speciālistu ierosinājumiem (skat. resursus).

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru