ceturtdiena, 2012. gada 15. novembris

Aicina ST sniegt viedokli par referendumu eiro ieviešanaiOpozīcija esošās partijas - Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un politiskā apvienība «Saskaņas centrs» (SC) - lūdz Satversmes tiesas priekšsēdētāju Gunāru Kūtri sniegt oficiālu viedokli par iespēju virzīt tautas nobalsošanai jautājumu par eiro ieviešanu

Kā uzskata ZZS, rīkojot referendumu, tiktu nodrošināts, ka šāda svarīga jautājuma pieņemšanā piedalās likumdevējs - Latvijas tauta, informēja ZZS biroja vadītāja Ilona Jurševska. Viņa piebilda, ka šādai iespējai ir jārod juridiski korekts risinājums.

Arī SC frakcijas deputāti parakstījuši Kūtrim adresētu vēstuli «Par Latvijas pievienošanos eiro valūtai»,  informēja SC.

ZZS un SC no ST priekšsēdētāja vēlas atbildi uz jautājumu, vai būtu tiesisks pamats saistoša referenduma rīkošanai par eiro ieviešanu Latvijā, kā arī vai pievienošanās eirozonai būtu interpretējama kā būtiskas izmaiņas nosacījumos par Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES) un Satversmes 68.panta izpratnē šis jautājums nododams tautas nobalsošanā pēc vismaz puses Saeimas locekļu pieprasījuma.

SC deputāts Andrejs Elksiņš skaidro, ka vēstulē Kūtris lūgts atbildēt, vai šāda referenduma rezultāts būtu konsultatīvs, vai arī tas būtu tiesiski saistošs.

Deputāti vēstulē Kūtrim lūdz izvērtēt un sniegt viedokli kā sabiedrībā atzītam juridiskās domas veidotājam par Latvijas pievienošanās eiro valūtai tiesiskajiem aspektiem. «Saistībā ar nesen plašsaziņas līdzekļos pausto Kūtra viedokli par tautas tiesībām piedalīties nobalsošanā par eiro ieviešanu ZZS norāda, ka Satversmes tiesas priekšsēdētājs min būtisku atšķirību starp brīdi, kad notika balsojums par ES paplašināšanu, un šodienu, īpaši uzsverot tiesiska, nevis ekonomiska rakstura izmaiņas,» pauda Jurševska.

Tāpat Kūtris esot norādījis, ka «tauta būtu pelnījusi nobalsot par valūtas maiņu, ņemot vērā visus tiesiskos aspektus», kas atbilst arī ZZS viedoklim par tautas tiesībām referendumā lemt par šādu Latvijas valstij nozīmīgu jautājumu. Līdzīgu nostāju pauž arī SC.

ZZS un SC piekrīt arī Kūtra konstatētajam trūkumam, ka, iestājoties ES, neviens Latvijas sabiedrībai nepaskaidroja, ka šāds solis perspektīvā var nozīmēt arī atteikšanos no nacionālās valūtas.

Valdība iecerējusi, ka Latvijas eiro pievienosies 2014.gadā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru