ceturtdiena, 2012. gada 15. novembris

Āboltiņa pārtrauc Saeimas sēdi pašvaldību vadītāju attieksmes dēļSaeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) šodien pārtrauca Saeimas sēdi saistībā ar tajā klātesošo pašvaldību vadītāju rīcību.

Pašvaldību vadītāji savu attieksmi pret parlamentā notiekošajiem balsojumiem par likumprojektu «Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2013.-2015.gadam» pauda, atkārtoti ceļoties kājās un rādot zaļas lapas.
Pirmo reizi pašvaldību vadītāji piecēlās kājās un rādīja zaļās lapas, kad tika balsots par Zaļo un zemnieku savienības deputātu iesniegto priekšlikumu par finansējuma palielināšanu Valsts autoceļa fondam, lai uzturētu autoceļus. Priekšlikums netika atbalstīts.
Pēc pirmās reizes parlamenta priekšsēdētāja skaļi nolasīja Kārtības ruļļa 78.pantu, kas paredz, ka «publikai ir aizliegts izteikt piekrišanu vai nepiekrišanu vai citādi traucēt kārtību sēdes laikā. Šādā gadījumā sēdes vadītājs var izraidīt no sēžu zāles atsevišķas personas vai visu publiku». Tāpat Āboltiņa brīdināja, ka Saeimas sēde var tikt pārtraukta.
Otrreiz pašvaldību pārstāvji cēlās kājās, lai paustu atbalstu priekšlikumam par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) proporcijas maiņu starp valsts budžetu un pašvaldību budžetiem, kas paredzēja, ka 2013.gadā pašvaldību budžetiem tiktu novirzīti 85%, bet valsts budžetam - 15% no IIN ienākumiem, 2014.gadā pašvaldību budžetiem - 91% apmērā, bet 2015.gadā pašvaldību budžetiem - 100% apmērā.
Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Andris Jaunsleinis norādīja, ka Saeimas priekšsēdētāja, pārtraucot sēdi, rīkojās saskaņā ar Kārtības rulli. Tomēr, kā uzskata Jaunsleinis, pašvaldību vadītāji netraucēja sēdes norisi. Jaunsleinis žurnālistiem sacīja, ka pašvaldību vadītāji rādīja zaļās kartītes par priekšlikumiem, kurus būtu jāatbalsta, un nedomāja, ka šādā veidā varētu traucēt sēdes norisi. Pēc pirmā aizrādījuma saņemšanas pašvaldību vadītāji esot centušies uzvesties klusi, piebilda Jaunsleinis.
Viņš arī sacīja, ka Āboltiņa ievērojusi Saeimas Kārtības rulli, tāpēc Jaunsleinis viņai neko nepārmet. Vienlaikus LPS vadītājs gan piebilda, ka Saeimas priekšsēdētājas vietā būtu pavaicājis deputātiem, vai viņiem traucē pašvaldību vadītāju uzvedība.
Patlaban pašvaldību vadītāji ir pametušu plenārsēžu zāli un uz Saeimas sēdi pēc pārtraukuma neplāno atgriezties.
Taujāts par turpmāko pašvaldību rīcību saistībā ar IIN ienākumu pārdali, Jaunsleinis skaidroja, ka par to tikšot lemts LPS valdes sēdē, kas notiktu tuvāko nedēļu laikā.
Diskutējot par priekšlikumu, kas paredz mainīt IIN proporciju starp pašvaldību un valsts budžetu, labklājības ministre Ilze Viņķele (V) ironizēja, ka Saeimas sēžu zālē vajadzētu pielikt pulksteni, kas atskaitītu laiku līdz pašvaldību vēlēšanām.
«Es domāju, visiem būtu vieglāk, tad tas pulkstenis tikšķētu un mēs zinātu, kā lietas notiek,» sacīja Viņķele. Pēc šiem viņas vārdiem skanēja aplausi.
Arī LPS vadītājs pieļauj, ka šodien notiekošo varētu ietekmēt pašvaldību vēlēšanu tuvums, taču tā esot tuvredzīga politika.
Iecerēts, ka Saeimas sēde atsāksies plkst.13.30.
Kā ziņots, vairāki pašvaldību priekšsēdētāji šodien piedalās Saeimas sēdē, kurā plānots pieņemt likumu «Par valsts budžetu 2013.gadam». Pašvaldību vadītāji ieradušies Saeimā, lai izteiktu kritiku pašreizējam budžeta projektam, kas neparedz valsts budžeta palielinājumam proporcionāli palielināt arī pašvaldību budžetu. Ja valsts budžets 2013.gadā tiek palielināts par 140 miljoniem latu, tad 119 pašvaldību budžets - tikai par 14 miljoniem latu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru