ceturtdiena, 2012. gada 11. oktobris

Prezidents prognozē, kad Latvija sasniegs ES vidējo dzīves līmeniJa Latvija spēs paātrināt savu attīstības tempu, tā varētu pietuvoties Eiropas Savienības (ES) vidējam dzīves līmenim pēc 20 gadiem, ceturtdien «Diena.lv» raidījumā «Dienas rīts» prognozēja Valsts prezidents Andris Bērziņš.
Vienlaikus politiķis brīdināja: pie pašreizējā attīstības tempa ES vidējo dzīves līmeni Latvija varētu sasniegt vien pēc 47 gadiem.

Bērziņš skaidroja, ka viņa nesenās vizītes ASV laikā amerikāņi ieteikuši Latvijai atrast savu ceļu Eiropā, lai paātrinātu savu attīstību, jo stabilitāte patlaban jau sasniegta. «Mums cita ceļa nav,» uzsvēra Valsts prezidents, bilstot, ka tieši tuvākie pieci gadi būs izšķirošie.

Taujāts par nepieciešamību Latvijā veicināt dzimstību, prezidents norādīja, ka iedzīvotāju skaita samazināšanā divās trešdaļās gadījumu vainojama emigrācija un tikai vienā trešdaļā - dzimstība. «Iedodot vairāk naudas, nekas neizmainīsies,» ir pārliecināts Bērziņš.

Vienlaikus viņš uzskata, ka Latvijai būtiski ieguldījumi jāveic pirmskolas un galvenokārt augstākajā izglītībā. «Jautājumi ir kompleksi, bet tie pamatā ir fokusēti uz izglītību,» pamatoja prezidents.

Viņš uzskata, ka Latvijai augstākajā izglītībā jākoncentrējas uz atsevišķām valstij būtiskām nozarēm, kurās augstākās izglītības iegūšana būtu bezmaksas. Savukārt citās specialitātes, kuras valstij nav tik būtiskas, studentiem būtu jāmaksā pašiem. Tāpat Latvijas studentiem ir iespēja izmantot Igaunijā piedāvāto augstāko izglītību, jo Latvijas kaimiņvalstij jau ir atsevišķas izcilas studiju programmas.

Turklāt Bērziņš uzskata, ka studentus būtu nepieciešams mācīt arī svešvalodās. «Nevar pieiet formāli - viss tikai latviski - un cerēt, ka mēs ieņemsim savu vietu pasaulē. Mēs neieņemsim.» Prezidents kā būtiskākās svešvalodas minēja angļu, vācu un krievu. «Ja mēs nebūsim pietiekami elastīgi, mēs izplēnēsim neglābjami!» atkārtoti brīdināja valsts pirmā persona.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru