otrdiena, 2012. gada 30. oktobris

Nodokļu progresivitāte prasīs ikgadējo ienākumu deklarēšanas ieviešanuPatlaban izskan dažādi priekšlikumi saistībā ar lielāku nodokļu progresivitātes, ieskaitot likmes samazināšanu zemākiem ienākumiem, atzīst premjerministrs Valdis Dombrovskis (V).

Tomēr jebkura sarežģītāka Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) iekasēšanas sistēma, visticamāk, prasīs ikgadējo ienākumu deklarēšanas ieviešanu, šodien žurnālistiem uzsvēra valdības vadītājs.

«Ja mēs sāksim šo sistēmu veidot sarežģītāku, diferencētu, tad jārēķinās, ka lielākam iedzīvotāju lokam būs jāsniedz deklarācijas,» viņš sacīja.

Lai gan pašlaik tiek diskutēts par dažādām idejām saistībā ar nodokļu progresivitāti, premjers norādīja, ka pie šī jautājuma varēs atgriezties 2014.gada valsts budžeta kontekstā, jo uz nākamo gadu nekādas izmaiņas vairs netiek plānotas.

Arī labklājības ministre Ilze Viņķele (V) žurnālistiem pastāstīja, ka ministrija apsver dažādas iespējas nodokļu progresivitātei un priekšroku dos tam risinājumam, kas no administrācijas viedokļa būs vienkāršāks - kuru būs vienkāršāk ieviest un kas būs vienkāršāks arī iedzīvotājiem - gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem.

Viņa uzsvēra, ka gan ideja par progresīvo neapliekamo minimumu, gan arī par diferencētām IIN likmēm nozīmē noteiktu progresivitātes elementu ieviešanu. Ministre skaidroja, ka ideja par progresīvo neapliekamo minimumu paredz, ka zemākā algu kategorijā līdz noteiktam slieksnim neapliekamais minimums būtu lielāks, bet augstākiem ienākumiem tas netiktu palielināts. Savukārt, ja runa ir par IIN diferencēšanu, tad, piemēram, pirmajiem 200 latiem būtu viena likme, bet par nākamo - jau cita.

Mērķis ir piedāvāt risinājumu, lai uzņēmējam nākamo simts latu legalizācija ir ar tādām izmaksām, ka viņam ir jāizvēlas, vai viņš turpina slēpt vai, nedaudz vairāk piemaksājot, izmaksu legalizē, skaidroja ministre.

Viņa gan atturējās pašlaik minēt konkrētus skaitļus un algu apmērus, no kādiem piemēros atšķirīgas likmes, lai izvairītos no liekām spekulācijām, «es neminēšu skaitļus, jo tas būs no zila gaisa pagrābts. Atcerēsimies, ka savulaik finanšu ministrs Einars Repše saistībā ar progresīvo ienākumu nodokļa likmi pieminēja 300 latus un sākās tāds trādirīdis, ka ideja tika diskreditēta,» teica ministre.

Viņķele sacīja, ka šiem jautājumiem ir jābūt skaidriem līdz nākamā gada pavasarim, kad sāks veidot 2014.gada budžeta aprises, jo jauno sistēmu ieviest varētu, tikai sākot ar 2014.gadu. Patlaban jau notiekot regulāras tikšanās ar Finanšu ministrijas ekspertiem, tiek veikti aprēķini un notiek darbs pie reālas sistēmu modelēšanas. Ministre arī nešaubās, ka gūs atbalstu priekšlikumiem.

Ministre ir pārliecināta, ka nepalielināsies to iedzīvotāju skaits, kuri izlems par patieso ienākumu slēpšanu, jo sliktāk kā tagad, vairs nevar būt - jau tagad ir 30% iedzīvotāju, kuri sociālās apdrošināšanas iemaksas veic no minimālās algas. «Nu kur nu vēl vairāk slēpt,» teica politiķe.

Tomēr ministre atzina, ka, ieviešot nodokļu progresivitātes elementus, būtu jāievieš arī ienākumu deklarēšana.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru