otrdiena, 2012. gada 9. oktobris

Lielveikalu slēgšana svētdienās var radīt rindas darba dienās


 Lielveikali svētdienās strādā, jo iedzīvotāji vēlas iepirkties, bet to slēgšana nedēļas pēdējā dienā radīs ievērojamas neērtības – garākas rindas pie kasēm darba dienu vakaros un sestdienās, uzskata lielveikalu pārstāvji.
Ar rosinājumu svētdienās noteikt lielveikalu darbības ierobežojumus, nācis klajā Saeimas deputāts Viktors Valainis. Sarunā ar Latvijas Radio viņš skaidroja, ka Latvijā par ģimenes vērtībām runā, taču nenodrošina iespējas tās vairot. Ļoti bieži ģimenes brīvo laiku pavada lielveikalos, tur tiek rīkoti pat koncerti. Neesot iespējamas arī ģimenes pasēdēšanas kopīgā gaisotnē, jo kādam no ģimenes locekļiem ir jāstrādā lielveikalā.
Maxima šādu ieceri vērtē krasi negatīvi, jo lielveikalu slēgšana svētdienās radītu ievērojamas neērtības iedzīvotājiem. «Varbūt kādam politiķim tas patiešām varētu būt pārsteigums, ka parastajiem cilvēkiem Latvijā darbadienās ir jāstrādā, turklāt cītīgi, tāpēc daudziem brīvdienas ir teju vienīgā iespēja nokļūt lielveikalā, lai nopirktu pārtiku un citu nepieciešamo,» sacīja Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš. Tāpēc, ja politiķi liegs iespēju svētdienās doties uz lielveikalu, iedzīvotājiem tas neizbēgami nozīmēšot garākas rindas pie kasēm darbadienu vakaros un sestdienās, norādīja Maxima pārstāvis.
Savukārt Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija uzsvēra, ka svētdienās lielveikals strādā, jo cilvēki vēlas šajā dienā iepirkties. «Novērojām, ka daudzi cilvēki brīvdienu nogalē vēlas iegādāties pārtiku jaunajai darba nedēļai. Turklāt pārtikas iegāde nepatērē ļoti daudz laika - tā aizņem vidēji 30 minūtes, jo veikalu darbs tiek organizēts tā, lai iepirkšanos būtu iespējams veikt ātri un ērti. Līdz ar to veikalu darba laiku - kurās dienās un cik ilgi veikals strādā - patiesībā nosaka pircēju izvēle. Pircējs vienmēr var izvēlēties gan veikalu, gan laiku, kad veikt pirkumus,»  skaidroja L. Podskočija.
Vērtējot izskanējušo argumentu, ka lielveikalu nestrādāšana svētdienās ir ierasta parādība citās Eiropas valstīs, Maxima pārstāvis norādīja, ka šī atsauce neizturot kritiku, jo tajās valstīs, kur vēl saglabājušies daži ierobežojumi, tie tikuši ieviesti pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, bet kopš tā laika pakāpeniski esot samazināti un atviegloti, tāpēc neizskaidrojami, kāpēc Latvijai būtu jāvirzās pretējā virzienā.
«Zīmīgi arī, ka ES Austrumeiropas valstīs, kas Latvijai daudz tuvākas gan dzīves līmeņa, gan tradīciju ziņā, šajā jomā nav praktiski nekādu būtisku ierobežojumu, bet to mūsu politiķi nezin kāpēc noklusē, jo to atzīt nav izdevīgi,» sacīja I. Andiņš.
Komentējot idejas ierosinātāju izteikumus, ka ģimeņu kopā būšana nav iespējama, jo kādam no ģimenes locekļiem ir jāstrādā lielveikalā, RIMI pārstāve akcentēja, ka darbiniekiem ir maiņu grafiks un iespēju robežās, plānojot darba laikus, tiek ņemtas vērā arī darbinieku vēlmes uz vēlamajām brīvdienām.
Savukārt Maxima preses sekretārs pauda aizdomas vai šajā gadījumā nav saskatāma kādu interešu lobēšana. «Tas, ka šī absurda ierosinātāji grib ierobežot tikai un vienīgi lielveikalus, nevis visus veikalus un tirgus utt., mudina domāt, ka te patiesais mērķis varētu būt kādu noteiktu uzņēmēju lobēšana uz citu uzņēmēju – šajā gadījumā lielveikalu – rēķina, turklāt aizliedzot sabiedrībai pašai izvēlēties, kādos veikalos un kad iepirkties,» sacīja I. Andiņš.
Diskusijas par lielveikalu darbības ierobežošanu svētdienās notikušas arī iepriekš. Viedokli, ka svētdienu nevajadzētu pavadīt lielveikalā, bet gan vairāk laika atvēlēt ģimenei un Dievām, augustā pauda Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru