pirmdiena, 2012. gada 15. oktobris

Izdevies otrais mēģinājums izlekt no stratosfērasSkatītāji, kuri visā pasaulē tiešraidē vēroja austriešu ekstrēmo sporta veidu cienītāja Fēliksa Baumgartnera brīvo kritienu no stratosfēras varēja tikai mēģināt iedomāties, kādas briesmas Fēlikss piedzīvojis, milzu ātrumā krītot lejā.
«Situācijā, kad tu griezies apkārt, sajūta ir kā ellē un tu nezini, varēsi atgūt kontroli vai nē,» par sajūtām stāstījis Fēlikss.

«Es sāku lēnām griezties. Nodomāju, ka apgriezīšos dažas reizes un tas būs viss, bet tad es sāku griezties ātrāk. Dažas sekundes es domāju, ka zaudēšu samaņu,» viņš pastāstīja.

Brīvā kritiena eksperti uzreiz apjautuši briesmas, kad Baumgartners sācis sāniski virpuļot.

«Kad es griezos pirmās desmit, divdesmit sekundes, es nevienā brīdī nedomāju, ka zaudēšu dzīvību, bet biju sarūgtināts, ka varu neuzstādīt rekordu. Šim notikumam esmu veltījis septiņus savas dzīves gadus,» viņš piebilda.

Brīdī, kad lēciena uzraugi jau ne pa jokam nobijās, viņš atguvis līdzsvaru un kontroli pār kritienu.

Pēc tam viņa izpletnis atvērās un par milzu atvieglojumu miljoniem, drosminieks jau bija atpakaļ uz zemes.
Jau ziņots, ka Baumgartners kļuva par pirmo cilvēku, kurš pārvarējis skaņas barjeru brīvā kritienā, un laboja trīs rekordus, veicot lēcienu no vairāk nekā 39 kilometru augstuma.

43 gadus vecais pārdrošnieks izlēca no kapsulas 39 044 metrus virs Zemes un brīvā kritienā sasniedza 1342 kilometru stundā lielu ātrumu, kas ir 1,24 reizes lielāks par skaņas ātrumu.

Baumgartners bija brīvā kritienā četras minūtes un 20 sekundes, pirms viņš atvēra savu sarkanbalto izpletni un ar to nolaidās tuksnesī ASV Ņūmeksikas štatā, paziņoja «Red Bull Stratos» misijas rekordu reģistrētājs Braiens Atlijs.

«Man šķiet, ka 20 tonnas ir nost no maniem pleciem. Es tam gatavojos septiņus gadus,» Baumgartners paziņoja Austrijas telekanālam «ServusTV» savā pirmajā intervijā pēc lēciena.

Izlecot no kapsulas, kas bija pacelta debesīs ar milzīgu hēlija balonu, austrietis laboja trīs rekordus - augstākā lēciena brīvā kritienā, brīvā kritienā sasniegta lielākā ātruma un augstākā cilvēka veiktā lidojuma ar balonu rekordu. Viņam tomēr neizdevās labot ilgākā lēciena brīvā kritienā rekordu.

Baumgartners atzina, ka brīvajā kritienā sasniegtais ātrums bijis ļoti liels un viņam dažas sekundes šķitis, ka viņš zaudēs samaņu. «Paldies dievam, man izdevās to apturēt - tas bija ļoti grūti. Tas bija daudz grūtāk, nekā daudzi no mums gaidīja,» sacīja jaunais rekordists.

Austrietis sacīja, ka lēciena laikā pat nav apzinājies to, ka pārvarējis skaņas barjeru. «Es nejutu skaņas triecienvilni; es uzskatu, ka tas notiek aizmugurē,» teica Baumgartners.

Baumgartneram vajadzēja vairāk nekā divas stundas, lai sasniegtu lēciena augstumu. Vēl pirms lēciena viņš laboja augstākā cilvēka veiktā lidojuma ar balonu rekordu - 34 668 metrus, kas bija uzstādīts 1961.gadā. Viņš plānoja lēkt no 36 576 metru augstuma, tomēr balons pacēlās augstāk.

Viens no pirmajiem Baumgartneru apsveica Austrijas prezidents Heincs Fišers, kurš nosauca viņa paveikto par «lielu panākumu» un sacīja, ka Austrija ar to lepojas.

Baumgartnera atbalsta komandā bija arī atvaļinātais ASV Gaisa spēku pulkvedis Džo Kitingers, kurš 1960.gadā uzstādīja iepriekšējo augstākā lēciena brīvā kritienā rekordu - 31 333 metrus.

Baumgartners jau agrāk ir uzstādījis rekordus, lecot no tādiem objektiem kā «Petronas» torņi Kualalumpurā un Kristus Pestītāja statuja Riodežaneiro.

Viņa lēciens svētdien notika 65.gadskārtā, kopš amerikāņu pilots Čaks Jīgers pārvarēja skaņas ātrumu.

   

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru