piektdiena, 2012. gada 26. oktobris

Īrijas ekonomikai viesstrādnieki ir svarīgiĪrijas ekonomikai viesstrādnieki vēl joprojām ir svarīgi, neskatoties uz valsts ekonomisko lejupslīdi, liecina pētījums par Īrijas darbaspēka izmaiņām.
Pētījums «Migranti un Īrijas ekonomika» veikts pēc Īrijas Integrācijas centra pasūtījuma un tas ir pirmais plašais ziņojums par izmaiņām Īrijas darbaspēkā, vēsta «Baltic Ireland».

Pastāvīgs kvalificētu darbinieku trūkums, īpaši valodu apmācībā un tehnoloģiju jomā, liecina, ka migranti turpina būt par starptautiskās nozares stūrakmeni, konstatēts pētījumā.

Integrācijas centra pārstāvis Kilians Fords norāda, ka pētījums apgāž izplatītu uzskatu, ka iebraucēji ir izdevīgi uzplaukuma laikā, bet kļūst par sabiedrības slogu ekonomikas lejupslīdes laikā.

Pašlaik viesstrādnieki veido aptuveni 12% no kopējā strādājošo skaita Īrijā, to skaits samazinājies, salīdzinot ar 16% ekonomikas uzplaukuma laikā 2007. un 2008.gadā. Ārvalstīs dzimušo strādājošo lielākā grupa ir poļi, tiem skaita ziņā seko briti.

Saskaņā ar pētījumu, strādnieki no ārpus Eiropas Savienības (ES), tostarp imigranti no Āfrikas un Āzijas, veido tikai 11% no ārzemnieku darbaspēka. Tomēr viņu vidū ir vairāk cilvēku ar augstāko izglītību, nekā vietējo strādājošo un iebraucēju vidū no ES. Tas izskaidrojams ar stingrākiem vīzu ierobežojumiem ārpus ES valstu pilsoņiem, kuriem nav automātisku tiesību strādāt šajā valstī.

Migrējošie darba ņēmēji ir aktīvi visās tautsaimniecības nozarēs un katrā līmenī, konstatēts ziņojumā. Visvairāk ārzemnieku strādā zemāk apmaksātus darbus pakalpojumu sektorā un zema līmeņa administratīvajos darbos, dažos segmentos tie veido pat trešdaļu no darbaspēka.

Ārvalstnieku vidū ir daudz bezdarbnieku, jo daudzi, kas Īrijā ieradās no 2004. līdz 2008.gadam, koncentrējās būvniecības nozarē. Tomēr viesstrādnieki ir plaši pārstāvēti tādās augsti kvalificētās nozarēs kā medicīna, zinātne un inženierzinātnes, liecina pētījums.

Samērā maz iebraucēju ir tradicionālajās «balto apkaklīšu» darba vietās, tostarp apmācībā un augstākajos administratīvajos posteņos, kā arī tradicionālajās būvniecības nozarēs un kārtības uzturēšanā. Tāpat samērā maz ārvalstnieku strādā medijos vai par menedžeriem un uzņēmumu direktoriem, teikts ziņojumā.

Pētījumā konstatēts, ka Īrijas ekonomika varētu būt palaidusi garām daudzus potenciālos uzņēmējus, jo ārzemniekiem ir mazāk iespēju izveidot savu uzņēmumu nekā vietējiem strādājošajiem.

Tas ir pretēji nekā turīgākajās valstīs, kur migranti mēdz veidot neproporcionāli lielu uzņēmumu dibinātāju un īpašnieku daļu. Tas ir raksturīgi, piemēram, ASV, Lielbritānijā, Francijā un Dānijā, mazāk – Spānijā un Itālijā. Tas nozīmē, ka Īrija zaudē iespējamo starptautisko biznesu, ko ieceļojušie uzņēmēji būtu varējuši veidot, un saiknes, kas tiktu stiprinātas ar viņu izcelsmes valstīm, teikts ziņojumā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru