piektdiena, 2012. gada 19. oktobris

Ierēdnis: Uzņēmumiem nodokļu «shēmošana» vairs nebūs izdevīgaNo nākamā gada 1.janvāra spēkā stāsies grozījumi likumā «Par nodokļiem un nodevām», kas uzņēmējiem nodokļu «shēmošanu» padarīs neizdevīgu un liks līdz šim tam veltītos resursus novirzīt citur, šādu viedokli intervijā pauda Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietnieka nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos pienākumu izpildītājs Ilmārs Šņucins.
Ierēdnis skaidroja, ka likuma grozījumi paredz noteikt tiesības nodokļu administrācijai, piemērojot darījuma ekonomiskā satura pārākuma principu, papildus aprēķināt nodokļus, ja, nosakot nodokļu maksājumu apmēru, ir pārkāpti normatīvie akti.

«Piemēram, ja darījums tiek noformēts kā dāvinājums, bet pēc būtības tas ir pārdošanas darījums. Īpaši bieži nodokļu administrācija ar darījumu slēpto būtību saskaras, pārbaudot saistīto uzņēmumu darījumus, kā arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus, kas faktiski sniedz pakalpojumus vienam uzņēmumam, slēpjot darba tiesisko attiecību esamību, optimizējot nodokļus,» piemērus minēja Šņucins.

Jautāts par ieguvējiem no šādas normas ieviešanas, viņš uzsvēra, ka iegūs visa sabiedrība, jo nodokļu administrācija ne tikai efektīvāk varēs veikt savus pienākumus, bet arī ir sagaidāmi lielāki ieņēmumi. Savukārt tautsaimniecība iegūs, jo būs gan godīgāka konkurence, gan arī uzņēmēju radošais potenciāls tiks izmantots citur, nevis normatīvo aktu interpretācijas izmantošanai.

Šņucins pauda cerību, ka ar šādas normas ieviešanu uzņēmējiem vairs «shēmošana» neatmaksāsies. «Protams, kamēr tā norma nav apstiprināta un sākusi strādāt, nav vēl zināma tās precīza definīcija un kāda būs prakse. Bet tas pamatprincips ir tāds, lai nav nepieciešamības ieguldīt resursus tautsaimniecībai neproduktīvās lietās,» teica ministrijas pārstāvis.

Likumā no nākamā gada janvāra būs iekļauts princips, ka darījuma ekonomiskais saturs ir pārāks pār darījuma juridisko formu. Šāda norma tiks ieviesta, jo nodokļu administrācija ir konstatējusi, ka nodokļu maksātāji izmanto dažādas nodokļu plānošanas metodes ar mērķi samazināt maksājamos nodokļus vai lai izvairīties no nodokļu maksāšanas.

Uzņēmēji izmanto iespējas, ko paver gan likumi vienas valsts ietvaros, gan vairāku valstu likumu nesaskaņotība, tostarp atšķirības nodokļu termiņu un tiesiskā regulējuma satura izpratnē, un atšķirīga nodokļu politika. Nodokļu plānošanā bieži tiek izmantotas tādas metodes kā darījumi, kuru ekonomiskā būtība neatbilst to juridiskajai formai, iesaistot pastāvīgās pārstāvniecības un saistītus uzņēmumus, kas izveidoti ārvalstīs ar mērķi veikt nodokļu plānošanu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru