piektdiena, 2012. gada 19. oktobris

«Delna» fotoradaru lietā varētu vērsties ST vai ES tiesāJautājumā par fotoradaru iepirkuma publiskošanu un pamatošanu «Sabiedrība par atklātību «Delna»» apsver iespēju vērties Satversmes tiesā (ST) vai Eiropas Savienības (ES) tiesā, pastāstīja «Delnas» direktors Kristaps Petermanis.
Kā pastāstīja Petermanis, «Delna» nav mierā ar to, ka Iekšlietu ministrija (IeM) uz organizācijas pieprasījumu nekavējoties publiskot valdības lēmumu un tā pamatojumu ir sniegusi noslepenotu atbildi.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Iekšlietu ministrijas (IeM) amatpersonu publiskajiem izteikumiem Ministru kabinets 25.septembrī ir nolēmis atļaut iegādāties līdz 57 fotoradariem no Vācijas uzņēmuma «Vitronic GmbH», nepiemērojot Publisko iepirkumu likumu. Tā kā šajā gadījumā nav saskatāms būtisku valsts drošības interešu apdraudējums Latvijas un Eiropas Savienības (ES) tiesību izpratnē, plānotais fotoradaru iepirkums bez konkursa, «Delnas» vērtējumā, ir neatbilstošs ES likumdošanai.

Aizdomas par lēmuma pamatotības trūkumu

Kā stāsta Petermanis, tas, ko «Delna» ir saņēmusi no IeM, ir cenzēts izraksts no Ministru kabineta (MK) sēdes protokola ar lēmuma tekstu. «Lai arī mēs konkrēti lūdzām, nekādu argumentāciju, kas šo lēmumu pamatotu, nesaņēmām. Pieņemam, ka argumentācijas nav un MK ir rīkojies juridiski vaļīgi. Līdz ar to mēs patlaban vērtējam tālāko rīcību, bet, tā kā iepriekšējā valdības prakses analīze liecina, ka MK šādus lēmumus nemaina, tad mums arī ir jāizmanto citi tiesiskie līdzekļi lēmuma apturēšanai,» norāda «Delnas» direktors, bilstot, ka argumentācija ir svarīga, jo šajā gadījumā runa ir par valsts drošības interesēm.

«Mēs patlaban vērtējam divus ceļus - vai nu līdz 27.novembrim, kas ir pēdējais datums, kad IeM var izvērtēt fotoradaru iepirkšanas lietderīgumu, ar iesniegumu vērsīsimies ST, lūdzot iepirkumam piemērot pagaidu noregulējumu, jo tad, ja radari būtu iepirkti, lēmumu atcelt nebūtu jēgas, vai arī vērsīsimies ES tiesā,» stāstīja Petermanis, piebilstot, ka šos soļus vajadzētu veikt, līdz izvēlētā auditorkompānija «Pricewaterhouse Coopers», kas arīdzan izvēlēta bez atklāta konkursa, izvērtēs fotoradaru tirgus cenu.

Jāievēro Publisko iepirkumu likums

Petermanis norāda, ka šis nav vienīgais gadījums, kad MK nav piemērojis Publisko iepirkumu likumu. «Esam apzinājuši MK praksi 2010./2011.gada periodā. Pēc Valsts kancelejas sniegtās informācijas, MK ļāvis minēto likumu nepiemērot vismaz sešos gadījumos, un, meklējot, piemēram, interneta vietnē «www.likumi.lv», mēs redzam, ka vismaz kopš 2007.gada katru gadu ir viens līdz divi šādi gadījumi,» izsakās «Delnas» direktors.

Viņš piebilst, ka ir grūti novērtēt precīzu ir šādu gadījumu skaitu, jo

bieži vien MK noslepeno ne tikai savu lēmumu par atļauju nepiemērot Publisko iepirkumu likumu, bet arī visu punktu.

«Arī MK sēdes protokolā redzams, ka ir kaut kas lemts slēgtajā daļā, bet nezinām, par ko. Iespējams, arī tur ir šādi gadījumi. Tāpēc, ņemot vērā, ka šī prakse izplatīta, «Delnai» ir svarīgi rast tiesisku precedentu, kas šādu praksi izbeigtu un iedibinātu tiesiskāku MK rīcību. Jo šis ir arī ES tiesību pārkāpums. Tāpēc ceram, ka ka Latvijas juristu kopienu atsauksies mums un sniegs «pro bono»palīdzību,» pauž Petermanis.
Jau vēstīts, ka 28.septembrī tika izbeigts starp Valsts policiju (VP) un «V-Traffic» (iepriekš - «Vitronic Baltica un partneri») noslēgtais līgums par fotoradaru ieviešanu uz Latvijas ceļiem. Dažas dienas pirms līguma laušanas valdība uzdeva IeM divu mēnešu laikā izvērtēt iespēju atpirkt no Vācijas ražotāja «Vitronic GmbH» ne vairāk kā 57 radarus, kas jau ir uzstādīti uz Latvijas ceļiem.

Kamēr IeM vērtē minēto iespēju, VP ir panākusi pagaidu vienošanos ar «V-Traffic» par to, ka fotoradari uz Latvijas ceļiem atsāk darboties un fiksē ātruma pārkāpējus ne ilgāk kā līdz šā gada 31.decembrim.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru